Drugi dzień XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej – lekcja patriotyzmu w kinie, spotkanie z Jezusem podczas adoracji

4 i 5 października w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza obchodziliśmy XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku przyświecały im słowa „Deo et Patriae”. Dlatego też w kolejnym dniu tych szczególnych dla nas uroczystości mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w projekcji filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia” w reżyserii Denisa Delića. Jak wiemy, jest to dzieło inspirowane bestsellerem Arkadego Fiedlera – pisarza, który poznał tych niesamowitych lotników.
Film pokazał nam świetnie wyszkolonych pilotów, pełnych energii, zapału i odwagi; ludzi, którzy kochali swoją ojczyznę. A przy tym byli niezwykle sympatyczni, szarmanccy i kulturalni. Tworzyli oni polski dywizjon w brytyjskich siłach powietrznych, który zasłynął w bitwie o Anglię 1940 roku. Choć początkowo odnoszono się do nich z rezerwą a nawet niechęcią, udowodnili, że są najlepsi. Nazywano ich asami przestworzy.
Jest to film, który z całą pewnością powinien łączyć Polaków – bo prezentuje tych, którzy potrafili zwyciężać. To jest przecież nasza historia. Wiemy, że los później nie obszedł się z nimi łaskawie, ale to już inna opowieść. A w tej wyeksponowano takie wartości jak: wiara w opiekę Matki Boskiej, patriotyzm, poczucie obowiązku, czyli „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Oni, walcząc o Anglię, marzyli o wolnej Polsce i o nią się bili. Winston Churchill powiedział: „Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”.
Dziękujemy za tę cudowną wyprawę w przestworza z polskimi asami lotnictwa – prawdziwymi bohaterami.
Należy jeszcze podkreślić, że przed spotkaniem w Multikinie klasy czwarte szkoły podstawowej uczestniczyły w pierwszopiątkowej spowiedzi i Eucharystii, którą sprawował ks. Marcin Lewandowski. Dlatego też uczniowie w godzinach porannych zgromadzili się w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we Włocławku.
Natomiast starsi długoszacy, czyli uczniowie gimnazjum i liceum, po seansie udali się do szkolnej sali gimnastycznej na adorację Najświętszego Sakramentu. Był to ostatni punkt Dni Kultury Chrześcijańskiej – zawierzenie Jezusowi Eucharystycznemu naszej Ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, naszej szkoły, naszych rodzin i nas samych, a także dziękczynienie i uwielbienie za wszystkie łaski, którymi Pan Bóg nieustannie obdarza tych, którzy otwierają swoje serca na Jego obecność. Adorację poprowadził ks. Marcin Lewandowski, a rozważania ubogacił pieśniami uwielbienia zespół złożony uczennic klas trzecich gimnazjum i ósmych SP.

Wioletta Piasecka

fot. K. Jabłoński

Skip to content