Noc biologów

11 stycznia 2019 roku młodzież gimnazjalna, licealna oraz uczniowie klas 5 i 7 SP wraz z opiekunami: p. Ewą Bieniek, p. Pauliną Stężewską, p. Ireną Vuković-Kwiatkowską oraz p. Martą Pankiewicz już po raz czwarty uczestniczyła w Nocy Biologów zorganizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, której celem jest zachęcanie wszystkich entuzjastów przyrody ożywionej, tych najmniejszych i tych nieco większych, do odkrywania tajników życia. 

Przygotowano interesujące wykłady,  pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, gry oraz konkursy. Uczniowie mogli odkrywać sekrety pracy naukowców. Nie zabrakło również okazji do dyskusji i zaspokajania swojej ciekawości z zakresu różnych dziedzin biologii. Uczniowie stali się biologami, eksperymentowali i poznawali świat ożywiony, mogli m.in. poznać bestie Morza Bałtyckiego, dowiedzieć się czy zombie istnieją naprawdę, usłyszeć jak bogate jest nasze życie wewnętrzne, poznać mikroorganizmy wykorzystywane do produkcji artykułów spożywczych, usłyszeć kilka ciekawostek o kakaowcu, stanąć oko
w oko z bentosowym mięczakiem, przyswoić wiedzę o jadowitych ssakach oraz zgłębić życie na dnie zbiorników wodnych. Oprócz sporej porcji wiedzy, młodzież wykonała samodzielnie kilka doświadczeń, m. in. wykonała samodzielnie pomadkę z buraków, tonik, maseczkę, potwierdziła istnienie fotosyntezy, gutacji, ruchów roślin oraz zbadała czy rośliny boją się ciemności oraz przeprowadzała analizy z udziałem białka zielonej fluorescencji.

Myślę, że dla uczniów był to niezapomniany czas, mile spędzony w gronie kolegów
i koleżanek. Z pewnością za rok wrócimy tutaj ponownie!

Marta Pankiewicz

Skip to content