ŚDM w Panamie – spotkanie z uczestnikami z diecezji włocławskiej

Uczniowie naszej szkoły, gimnazjaliści i licealiści, mieli okazję spotkać się z uczestnikami tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Diecezję włocławską reprezentowała za oceanem 12-osobowa grupa młodych ludzi, w której znalazła się absolwentka gimnazjum i liceum Długosza – Lena Chmielewska. Na spotkanie przybyła z ks. Marcinem Sadownikiem, proboszczem parafii Wrząca Wielka, który towarzyszył młodzieży podczas spotkania w Panamie.

Goście, pokazując ciekawie przygotowaną prezentację z fotografiami, mapkami i zapiskami z pobytu, podzielili się z długoszakami swoimi przeżyciami, opowiadając o podróży w to odległe miejsce, o czasie spędzonym w diecezji Chitre,  gdzie przedstawiciele naszej diecezji przebywali w pierwszym tygodniu ŚDM i gdzie mieli okazję zetknąć się z kulturą i życiem codziennym panamskich rodzin, a następnie o spotkaniach w Panama City, które odbywały się z Papieżem Franciszkiem. W wypowiedzi ks. Marcina, a zwłaszcza Leny wyczuwaliśmy niewygasłe jeszcze emocje i ogromną radość, z a momentami wzruszenie towarzyszące wspomnieniom przeżytych chwil, bo przecież Światowe Dni Młodzieży skończyły się zaledwie kilkanaście dni temu. Nasi goście wrócili z Panamy pod wrażeniem gościnności, życzliwości i otwartości mieszkańców tego niewielkiego kraju, którzy od wielu miesięcy oczekiwali na gości z całego świata, a którzy Polaków ze względu na osobę św. Jana Pawła II witali szczególnie gorąco.

Ks. Marcin w swoich słowach podkreślił znaczenie wspólnych spotkań młodych ludzi z całego świata dla pogłębiania wiary i odnajdywania swojego miejsca w Kościele. Lena, dzieląc się z entuzjazmem doświadczeniem wspólnoty w grupie młodych oraz w panamskich rodzinach, dała świadectwo autentycznej radości z przeżywanej wiary, czym z pewnością zachęciła młodzież Długosza do wzięcia udziału w następnych ŚDM, które odbędą się w Lizbonie.  Uczynił to również ks. dyr. Jacek Kędzierski, zapewniając, że szkoła uczyni wszystko, aby uczniowie Długosza mogli udać się do Portugalii na kolejne święto młodych.

Jesteśmy “BOŻYM TERAZ”, jak powiedział Papież Franciszek, a co przypomniała Lena – obecnie studentka I roku skandynawistyki na UMK w Toruniu, wciąż “zakochana” w swojej “Alma Mater” (czyli w naszym Długoszu), dla której te słowa pozostały myślą przewodnią na dalszy etap chrześcijańskiego życia i dla której ŚDM, jak to powiedziała, cały czas trwają, gdyż każdego dnia podtrzymuje znajomość ze swoimi panamskimi przyjaciółmi oraz z pozostałymi Polakami, z którymi nawiązała autentyczne relacje przyjaźni.

L.W.

Skip to content