Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz w Długoszu

W dniach od 4 do 31 marca br. w całej Polsce trwała akcja czytania cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz, nazwanego na cześć jednej z poznańskiej dzielnic Jeżycjadą. Właśnie na Jeżycach, w szczególności na  ulicy Roosvelta, toczy się akcja tych książek.

Jeżycjada to powieść mieszcząca się w 22 tomach – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i jej przyjaciół. Czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, mama i córka.

Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach fascynującej rodziny – w Jeżycjadzie znajdujemy wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść jest przepełniona emocjami, przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne – i to jest jej siła, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

Biblioteka szkolna chętnie włączyła się w czytelnicze wydarzenie. W ramach projektu „Spotkania z rodziną Borejków” odbyło się szereg działań popularyzujących twórczość Małgorzaty Musierowicz.

Uczennica klasy IIC LO, Aleksandra Łącka, wprowadziła nas w świat powieści rodziny Borejków w ostatnim tygodniu marca. Nie zabrakło krótkich scenek, w bohaterów których wcieliły się uczennice klas IIB i IIC LO oraz 4b SP. Następnie młodzi uczestnicy czytali z podziałem na role obszerne fragmenty ,,Idy Sierpniowej” i ,,Opium w rosole”, a także  ,,Imieniny” Jeżycjady. Na zakończenie wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę związaną tematycznie z autorką i jej twórczością. To była ciekawa lekcja czytelnicza.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła wystawka książek Małgorzaty Musierowicz oraz został stworzony specjalny kącik czytelniczy do indywidualnego cichego czytania. Uczniowie, zachęceni wcześniejszymi wydarzeniami, chętnie z niego korzystali, bo Jeżycjadę można czytać wszędzie, zawsze i wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku.

Przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki, dlatego chociaż oficjalne obchody III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady zostały zakończone, biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczania i czytania książek Małgorzaty Musierowicz.

Paulina Iwańska

Skip to content