Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja – apel

3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję. Konstytucja 3 maja wprowadzała ład i porządek do zanarchizowanych rządów magnaterii.

Autorami Konstytucji 3 maja byli między innymi król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów z obozu hetmańskiego sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Ustawy Rządowej określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki. Również w tym roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przy tej okazji chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy nie szczędzili swoich talentów, aby uświetnić tę akademię oraz wszystkim, którzy pomogli nam w jej organizacji. Dziękujemy zatem uczniom z klasy II A LO – Kacprowi Antosikowi, Joannie Kowalewskiej, Adamowi Kruczkowskiemu, Michałowi Wujcowi i Patrykowi Ziółkowskiemu, z klasy IIC LO – Martynie Piekarskiej, Angelice Zwolińskiej, Patrycji Gawrońskiej, Weronice Raniszewskiej, Sandrze Krzemińskiej, Natalii Deskiewicz, Krystianowi Marciniakowi, Krzysztofowi Bujakowi, Julii Majewskiej, Aleksandrze Góreckiej, Filipowi Józwiakowi, Alicji Orłowskiej, Martynie Blaśkiewicz, Martynie Pałuskiej, Martynie Rzepce, Agacie Rojewskiej, Emilii Kamińskiej, Patrycji Gościńskiej, z klasy IA LO – Adamowi Sliwowskiemu, z klasy IB LO – Igorowi Deptulskiemu, z klasy IC LO – Mikołajowi Majchrzakowi, z klasy IIIe gimnazjum – Wiktorii Miłkowskiej, z klasy V c SP – Mikołajowi Bińczarskiemu
 i Mateuszowi Kinasiewiczowi, z klasy IV b SP – Natalii Nawrockiej.

Podziękowania również dla: p. Pauliny Iwańskiej, p. Jakuba Zemlaka, p. Katarzyny Kwiatkowskiej, p. Tomasza Centkowskiego, p. Krzysztofa Jabłońskiego oraz Krzysztofa Tatara. Dzięki ich pomocy uroczystość miała odpowiednie nagłośnienie, sprzęt multimedialny, jak i stroje.

Z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się w naszej szkole konkursy szkolne:

1. Konstytucja 3 maja i jej twórcy – plakat lub prezentacja multimedialna
2.Niech nam żyje 3 Maja! – wiersz lub piosenka z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 maja
3. W jaki sposób i czy obchodzimy święto 3 maja? Ten dzień oczami młodych ludzi – wypowiedź pisemna.

W kategorii prezentacja multimedialna:

 • I miejsce zajęła – Natalia Spiżyk z klasy IIIb gimnazjum
 • II miejsce – Martyna Budzeniusz z klasy VIII a SP
 • III miejsce – Sylwia Macieja z klasy IIIb gimnazjum

Wyróżnienia otrzymali:

 • Zuzanna Górczyńska z klasy V c SP
 • Jakub Nowacki z klasy V b SP

W kategorii praca plastyczna:

 • I miejsce zajęła Adrianna Nowacka z klasy III d gimnazjum
 • II miejsce – Wiktoria Lewandowska z klasy I C LO
 • III miejsce – Klaudia Wilińska z klasy IIId gimnazjum

Wyróżnienie otrzymała Nikola Bogusławska z klasy III c gimnazjum.

W konkursie na utwór poetycki upamiętniający 3 maja:

 • I miejsce zdobyła: Anna Wujec z klasy VIII b SP
 • II miejsce – Rafał Wierszyło z IIIa gimnazjum
 • III miejsce – Katarzyna Pietrzak z klasy I C LO

Wszystkim gratulujemy. Mamy nadzieję, że konkursy były okazją do poszerzenia wiedzy historycznej, jak sposobem na celebrowanie zbliżającego się święta narodowego.

Anna Baranowska i Joanna Kinasiewicz

Skip to content