Ślubowanie klas pierwszych liceum

W dniu dzisiejszym, 14 października, nasza szkoła oficjalnie przyjęła w swe szeregi uczniów klas pierwszych liceum podczas ceremonii ślubowania, której towarzyszyła iście letnia aura skąpana w blasku złotej, polskiej jesieni.

To podniosłe wydarzenie odbyło się na dolnej sali gimnastycznej, gdzie o godz. 10.00 zainaugurowano uroczystość odśpiewaniem „Gaudeamus Igitur” wykonanego przez chór szkolny pod batutą pana Piotra Becińskiego. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas drugich, którzy przed rokiem sami stali na miejscu swych młodszych kolegów i koleżanek – Zofia Sieradzka z kl. II C oraz Igor Deptulski z kl. II B. Powitali oni przybyłą na uroczystość Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Przedstawicieli Rodziców oraz głównych bohaterów dnia dzisiejszego – naszych pierwszoklasistów. W ramach montażu słowno-muzycznego, prowadzący przytoczyli genezę dzisiejszego święta ustanowionego na cześć utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nie zabrakło odniesień do postaci patrona szkoły – ks. Jana Długosza. Wreszcie nadszedł czas na próbkę talentów długoszańskiej młodzieży. Nastrojowy występ Marty Bielawskiej z kl. II C, przy żywiołowym akompaniamencie Wiktorii Miłkowskiej z kl. IC, pozwolił słuchaczom przenieść się w krainę ulotnych marzeń.

Tuż po nim nastąpiło przyjęcie ślubowania uczniów klas I przez ks. dr. Jacka Kędzierskiego – Dyrektora ZSK. Pierwszą próbą dla świeżo upieczonych adeptów Długosza było odśpiewanie hymnu szkoły, które wypadło pomyślnie za sprawą profesjonalnego przygotowania chóru szkolnego. Po tym podniosłym wydarzeniu, nadszedł czas na okolicznościowe przemówienie ks. dyr. Jacka Kędzierskiego. Pogratulował on uczniom wyboru szkoły, podziękował nauczycielom za podtrzymywanie wysokich standardów nauczania i wychowania oraz życzył, aby w swoim życiu uczniowie dbali o kultywowanie wartości chrześcijańskich. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Ewa Jabłońska. W serdecznych słowach pozdrowiła uczniów i życzyła im, aby na swych drogach spotykali prawdziwych przewodników, którzy będą potrafili odpowiednio pokierować ich losem.

Kolejnym elementem spotkania było wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły dla pracowników ZSK. W tym roku w gronie nagrodzonych znaleźli się:       p. wicedyrektor Sławomira Lewandowska, p. Emilia Chodoła, p. Joanna Filińska, p. Jakub Kostrzewski,  p. Katarzyna Kwiatkowska, p. Sylwia Pietrzak, p. Katarzyna Sobolewska, p. Agnieszka Szabłowska, p. Milena Witkowska, p. Magdalena Gutral, p. Anna Górzyńska, p. Elżbieta Andrzejewska.

Nie był to koniec wyróżnień tego dnia. Uhonorowani zostali również aktorzy i tancerze, którzy przygotowali spektakl „Święty Stanisław Kostka – długoszańska pobożna rekreacja” wystawiony podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej. Karty podarunkowe oraz gratulacje z rąk ks. dyr. Jacka Kędzierskiego oraz p. wicedyrektor Sławomiry Lewandowskiej odebrali: Kacper Antosik (III A LO), Krzysztof Bujak (III C LO), Igor Deptulski (II B LO), Daria Kamińska (II B LO), Wiktoria Jankowska (II C LO), Adam Piętowski (III C LO), Jakub Oleradzki (III B LO), Wiktoria Kaszuba (II B LO), Marcelina Pieścińska (II B LO), Mikołaj Bińczarski (6c SP), Filip Józwiak (III C LO) oraz zespół taneczny z SP.

Nie mogło w tym dniu zabraknąć życzeń od Samorządu Uczniowskiego. Wygłosiły je uczennice klas III LO – Wiktoria Grzelakowska oraz Sara Jabłońska. Życzyły uczniom pomyślnych wiatrów na morzu naukowych zmagań, życząc odwagi w byciu mądrym, zaś gronu pedagogicznego podziękowały za trud włożony w proces kształtowania młodego pokolenia oraz życzyły sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Po życzeniach nadszedł czas na prezentację kolejnych talentów wokalno-oratorskich. Wiktoria Miłkowska tym razem oczarowała nas swym subtelnym talentem wokalnym, zaś Zofia Latkowska i Weronika Pasik z kl. I c zadedykowały uczniom wiersz na pocieszenie oraz piosenkę ku pokrzepieniu serc. Na wielki finał pozostało wspólne zdjęcie wykonane przez p. Krzysztofa Jabłońskiego, naszego niezawodnego specjalistę ds. promocji i oprawy technicznej wszelkich przedsięwzięć szkolnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczynili ten dzień tak doniosłym i wyjątkowym, a zatem:

– p. Piotrowi Becińskiemu za mistrzowskie przygotowanie chóru szkolnego,

– p. Bożenie Sobierajskiej za oprawę plastyczną, która pozwoliła poczuć klimat święta szkoły,

– p. Krzysztofowi Jabłońskiemu za nagłośnienie i zdjęcia,

– p. Jolancie Gawrysiak i zespołowi techniczno-administracyjnemu za pomoc w przygotowaniu sali,

– niezrównanym chórzystom Zespołu Szkół Katolickich, Marcie Bielawskiej, Wiktorii Miłkowskiej, Weronice Pasik i Zofii Latkowskiej za profesjonalne i ujmujące eksponowanie swych talentów artystycznych,

– Igorowi Deptulskiemu i Zofii Sieradzkiej za nienaganną prezencję wizualno-oratorską podczas prowadzenia dzisiejszego historycznego wydarzenia w murach naszej szkoły,

– wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nie szczędzili czasu, pomocy i wskazówek aby uczynić ten jedyny w swoim rodzaju dzień wartościowym, wzniosłym i wartym zapamiętania.

Drodzy Uczniowie klas I – witamy w długoszańskiej rodzinie! Czas, abyście swą postawą i talentami zaczęli sławić jej imię!!!

Jakub Kostrzewski
Anna Waśkiewicz

Skip to content