Sówki i Pszczółki odwiedziły „EkoSzkołę” w MPEC-u

Dnia 22 października 2019 roku dzieci z grup „Pszczółki” oraz „Sówki” wzięły udział w projekcie edukacyjnym „EkoSzkoła” zorganizowanym w Centrum Edukacji Ekologicznej działającym przy Miejskim Przedsiębiorstwie Energii Cieplnej.

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw ekologicznych i pokazywanie zalet ciepła systemowego, jako tego, które jest rozsądną, bardziej ekologiczną alternatywą dla pojedynczych pieców ogrzewających często nasze domy.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, podczas których dowiedziały się w jaki sposób powstaje ciepło i w jaki sposób je oszczędzać. Poruszone zostały zagadnienia związane ze smogiem, ochroną środowiska oraz zanieczyszczeniem powietrza w mieście. Przedszkolaki dowiedziały się także w jaki sposób grzejniki stają się gorące, a z kranów płynie ciepła woda. Prześledziły drogę ciepła od ciepłowni MPEC do swoich domów. Pani Aleksandra przedstawiła dzieciom wszystkie zagadnienia w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał gadżety edukacyjne zapakowane w eko-torbę.

Po części  teoretycznej przedszkolaki miały niepowtarzalną okazję przyjrzeć się pracy włocławskich ciepłowników. Dzieci wyposażone w specjalne kamizelki i kaski udały się na wycieczkę. Pan Fabian oprowadził nas przez specjalnie wytyczoną ścieżkę edukacyjną przez kotłownię. Podczas spaceru  zobaczyliśmy między innymi proces nawęglania, spalania oraz odżużlania. Wielką atrakcją było również przyjrzenie się z bliska najwyższemu w mieście kominowi.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej za bardzo miłe przyjęcie oraz przekazanie cennej wiedzy w bardzo ciekawy sposób.

Ewelina Rutkowska

 

Skip to content