Przedszkolne jasełka w wykonaniu rodziców i wychowawców

„I rzekł do nich anioł: Nie bójcie się! Oto zwiastuję Wam radość wielką,
która będzie udziałem całego narodu:
dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel,
którym jest Mesjasz, Pan.”
Łk 2, 10-11

Słowa z Ewangelii według świętego Łukasza co roku przypominają nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa.

Jasełka wywodzą się ze średniowiecznej tradycji widowisk o tematyce religijnej, odgrywanych w miastach w okresie Bożego Narodzenia. Udział w nich brali żacy ze szkół albo członkowie bractw kościelnych. Z czasem przedstawienia zachowały się tylko w nielicznych klasztorach. Obecnie Bożonarodzeniowe Jasełka rozpowszechniły się szeroko w całym kraju, ich treść jest związana z Jezusem złożonym w żłobku, czyli w jasłach, dlatego utrwaliła się ich nazwa – jasełka.

Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku również postanowiłyśmy w sposób wyjątkowy przeprowadzić tę uroczystość, integrując tym razem rodziców. Dnia 19 grudnia 2019 roku rodzice przedszkolaków z Katolickiego Publicznego Przedszkola „Pod Aniołem Stróżem” stanęli na deskach sceny auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój, pokazując dzieciom i zaproszonym gościom swoje umiejętności wokalno–aktorskie. W rolę Maryi wcieliła się p. Anna Sokołowska-Alabrudzińska, natomiast Józefa zagrał p. Piotr Chodoła. Jako Trzej Królowie wystąpili: p. Maciej Bajek, Wiktor i Mateusz Balcerak. Pastuszków zagrali: p. Piotr Chmielewski, p. Maciej Kaczorowski oraz p. Wojciech Molewski. W rolę gospodyń wcieliły się: p. Eliza Kaczorowska, p. Paulina Iwańska oraz p. Karolina Kamedulska. Jako Kujawiacy wystąpili: p. Marta Nadolna, p. Anna Zielińska, p. Przemysław Rutkowski oraz p. Jakub Kmita. Hołd Dzieciątku oddała Rodzina Mularskich. Uroczystość uświetniły Anioły: p. Kamila Kurdubska, p. Agnieszka Dołecka, p. Anna Graczykowska, p. Emilia Lewandowicz, p. Agnieszka Mikołajczak, p. Agnieszka Mycio, p. Dorota Podufalska, p. Olga Sierakowska, p. Magdalena Soczyńska, p. Paulina Makowska, p. Jolanta Gitner, p. Ksenia Kwiatkowska, p. Marta Antczak, p. Katarzyna Hofman, p. Paulina Zygnerska, siostra Rut Zawadzka, p. Ewelina Rutkowska, p. Agnieszka Nencka oraz p. Kazimierz Wrzesiński. Jasełka ubogacił także p. Krzysztof Morawski śpiewając utwór „Mario, czy już wiesz”. Śpiewom akompaniował p. Tomasz Centkowski.

Mimo dużej ilości obaw i stresu rodzice stanęli na wysokości zadania i w sposób wyjątkowy przestawili nam historię Narodzenia Jezusa Chrystusa. Byliśmy świadkami pięknego śpiewu, tańca i gry aktorskiej. 

Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za poświęcony czas, pracę, oddanie, miłą atmosferę i serce. Dziękuję, że jak zwykle mogłam na Państwa liczyć!

 Ewelina Rutkowska

Skip to content