Środa u Długosza

Od wielu lat ostatnia środa miesiąca w naszym Zespole Szkół im. Ks. Jana Długosza gromadzi rodziców i uczniów na wspólnej Mszy świętej oraz spotkaniu z nauczycielami i wychowawcami. W związku ze zbliżającymi się feriami, to ważne wydarzenie miało miejsce 22 stycznia. Wśród wielu tematów na pierwszym planie było podsumowanie pierwszego semestru oraz uroczyste rozpoczęcie okresu przygotowania do sakramentu bierzmowania przez część naszych uczniów.

Należy przypomnieć, że pierwszym i podstawowym miejscem przyjmowania sakramentów jest zawsze parafia zamieszkania. Natomiast na podstawie bardzo licznych próśb rodziców naszej młodzieży oraz decyzji Biskupa Ordynariusza obok parafii rodzinnej także i nasza szkoła daje możliwość przyjęcia sakramentu dojrzałości. Odbywać się to będzie w ramach formacji szkolnej przy jednoczesnym sumiennym wypełnianiu praktyk religijnych w rodzinnych parafiach.

Na mocy decyzji Biskupa Diecezjalnego, 22 stycznia młodzież naszej szkoły uroczyście rozpoczęła intensywny czas formacji do godnego przyjęcia tego sakramentu. O godz. 16.00 Dyrektor Zespołu Szkół, Ks. Dr Jacek Kędzierski przewodniczył Mszy Świętej koncelebrowanej przez księży prefektów: Ks. Jacka Butę oraz Ks. Adama Zielińskiego, który został mianowany odpowiedzialnym za przebieg wspomnianej formacji.

Po homilii wygłoszonej przez ks. Adama miał miejsce wyjątkowy obrzęd powołania grona kandydatów do bierzmowania oraz złożenia pisemnej deklaracji wraz z wręczeniem indeksów i katechizmów.

Okres przygotowawczy do Sakramentu bierzmowania będzie obejmował dwa lata w trakcie którego młodzież będzie formowana m.in. poprzez: katechezę szkolną, miesięczne spotkania formacyjne, kwartalne akcje charytatywne, pielgrzymki rowerowe, praktyki parafialne tj. niedzielna Msza Święta, nabożeństwa okresowe, spowiedź miesięczna oraz weekendowe rekolekcje  bezpośrednio przed bierzmowaniem.

W dniu rozpoczęcia okresu przygotowawczego do sakramentu bierzmowania Kościół w Liturgii czytał historię walki Dawida z Goliatem. Głęboko ufam, że dary Ducha Świętego, które niebawem młodzież szkolna otrzyma, będą swoistymi kamieniami, dzięki którymi zwyciężą niejednego „Goliata” w swoim chrześcijańskim życiu.

ks. Adam Zieliński

Skip to content