Dzień Świętego Walentego u przedszkolaków

14. lutego 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto, które jest wszystkim doskonale znane. Walentynki, czyli święto zakochanych, swoją nazwę zawdzięczają św. Walentemu, który mimo
zakazu udzielał ślubów młodym i zakochanym parom w czasach cesarskich.

Dlaczego właściwe dzieci w wieku przedszkolnym miałby obchodzić walentynki? Początkowo słowo “kochać” oznaczało rosnąć, czyli to, co dla wielu rodziców dzieje się zbyt szybko – nasze kochane dzieci rosną na naszych oczach. Dzieje się tak dlatego, że ze wszystkich stron otaczamy je miłością. A one bezwarunkowo i szczerze kochają swoich opiekunów.

W tym dniu, w naszym przedszkolu dzieci ubrały się w stroje w kolorze czerwonym, aby podkreślić wyjątkowość tej daty. Na zajęciach dowiadywaliśmy się czym jest serce i jaka jest jego rola w naszym życiu. Rozmawialiśmy o uczuciach, rysowaliśmy to, co kochamy, przeliczaliśmy serduszka, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Ale co najważniejsze – cały dzień byliśmy dla siebie mili i uprzejmi.

Uważam, że warto jest celebrować takie małe święta, ponieważ są wspaniałym materiałem do nauki wzajemnego szacunku, zgłębiania naszej kultury poprzez poznawanie zwyczajów, a ponadto rozwijają inteligencję emocjonalną, przyrodniczą, lingwistyczną, interpersonalną oraz intuicyjną.

Ksenia Kwiatkowska

Skip to content