W służbie Bogu i ludziom

W holu głównym szkoły została usytuowana wystawa poświęcona Księdzu Biskupowi Romanowi Andrzejewskiemu (1938-2003).

Uczniowie mogli zapoznać się z życiorysem Księdza Biskupa oraz Jego związkiem z ZSK im. ks. Jana Długosza. Kiedy na początku obecnego stulecia stało się możliwe odzyskanie zabranego przez władze komunistyczne gmachu dawnej szkoły Długosza, Biskup Roman Andrzejewski, który jeszcze w okresie powojennym przez sześć lat uczył się w murach tej szkoły, stał się gorącym rzecznikiem odbudowania szkoły i to tak, aby mogła w pewien sposób realizować zadania tamtych lat. Uczniowie mieli okazje zapoznać się także z wierszami długoszaków, które zostały napisane w hołdzie Księdzu Biskupowi w roku 2003, oraz sylwetkami beneficjentów stypendium im. Księdza Biskupa Romana Andrzejewskiego.

Ksiądz Biskup Roman Andrzejewski na zawsze pozostanie w pamięci długoszaków.

„…Chociaż nie ma już wśród nas tego wspaniałego człowieka – Pasterza, który opiekował się swoimi owieczkami i darzył je wielkim uczuciem, my wciąż pamiętamy. Mamy nadzieję, że nadal będzie nas wspierał w trudach ziemskiego życia. To był człowiek o wielkim sercu, które biło dla wszystkich ludzi. Z pewnością nigdy Go nie zapomnimy”.

fragment pracy konkursowej Doroty Kwiatkowskiej, kl. IIIe – W służbie Bogu i ludziom, Rocznik ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku, 2004,  s. 223.

Bożena Sobierajska

Skip to content