Etap Finałowy Konkursu Chemicznego im. I. Łukasiewicza w Płocku

W piątek, 6 marca, w Zespole Szkół Centrum Edukacji w Płocku odbył się finał Konkursu Chemicznego im. I. Łukasiewicza. Wśród 34 uczestników znaleźli się także uczniowie naszego liceum: Agata Balcerowska i Kacper Kotkiewicz (3A). Z niecierpliwością czekamy na wyniki finałowego etapu tego konkursu, gdyż nastroje w naszej ekipie są umiarkowanie pozytywne.

Finał Konkursu Chemicznego im. I. Łukasiewicza składał się z dwóch części odbywających się tego samego dnia. Najpierw o godz. 9:00 uczestnicy przystąpili do rozwiązywania zadań i problemów teoretycznych. Wszystkie wymagały od uczniów znakomitego posługiwania się chemią analityczną i obliczeniami stechiometrycznymi. Po trzygodzinnej walce z teorią i półgodzinnej przerwie, nadszedł czas na dwugodzinne zadanie praktyczne. Uczestnicy musieli zidentyfikować osiem kationów z pojedynczych prób za pomocą reakcji charakterystycznych. Nie mieli oczywiście przy sobie tabeli rozpuszczalności soli i wodorotlenków, dlatego wszystkie odczynniki grupowe i reakcje strąceniowe dla poszczególnych kationów musieli znać perfekcyjnie na pamięć.

Wyniki tej rywalizacji poznamy w najbliższym czasie. Organizatorzy zaplanowali specjalną galę na zakończenie konkursu, podczas której zwycięzcom wręczone zostaną nagrody.

Konrad Trokowski

Skip to content