Finalistka LVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. A. Swinarskiego!

Julita Orankiewicz zdobyła tytuł finalistki LVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. A. Swinarskiego organizowanego przez Wydział Chemii UMK w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Ze względu na panujące zagrożenie epidemiologiczne, podobnie jak w innych konkursach, finał nie odbył się, a wszyscy zakwalifikowani do niego uczniowie uzyskali tytuły finalistów. Julita jest pierwszą uczennicą Długosza, która osiągnęła sukces w tym konkursie oraz jedyną w tym roku z Włocławka.

I etap LVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. A. Swinarskiego odbył się w grudniu w kilkunastu rejonach Polski, w tym także w Długoszu. Julita Orankiewicz awansowała do finału, który przypadł akurat na początek pandemii i został odwołany. Organizatorzy, nie widząc możliwości przeprowadzenia tego etapu, postanowili zakończyć konkurs i przyznać wszystkim uczestnikom finału tytuły finalistów, nie wyłaniając laureatów.

To trzeci tytuł Julity Orankiewicz w tym roku szkolnym. Jako pierwsza uczennica Długosza w historii szkoły, i po wielu latach posuchy we Włocławku, awansowała do finału Olimpiady Chemicznej. Ten ostatni etap został jednak także odwołany i w konsekwencji przypadł jej tytuł finalisty. Podobnie wygląda sytuacja z Konkursem Chemicznym „Wygraj Indeks” Politechniki Gdańskiej oraz wspomnianym już LVI Ogólnopolskim Konkursem Chemicznym im. prof. A. Swinarskiego w Toruniu. Julita wywalczyła wszystko, co w obecnej sytuacji można było zdobyć. Pozostał żal, że uczennica nie mogła popisać się pełnią zdobytej wiedzy i wypracowanych umiejętności w finałach. Natomiast z punktu widzenia nauczyciela należy żałować, że Julita jest już maturzystką i niedawno skończyła szkołę. Życzymy jej jeszcze większych sukcesów w czasach studenckich!

Konrad Trokowski
Skip to content