„Odkryj z nami origami”, czyli Dzień Origami w przedszkolu

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami. Origami to technika składania papieru, która wywodzi się z Chin, choć to w Japonii uczyniono z niej tradycyjną narodową sztukę.

Origami szybko zyskało popularność na całym świecie, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Ważne miejsce zyskało też w przedszkolach, jako jedna z technik plastycznych rozwijająca logiczne myślenie, cierpliwość, koncentrację uwagi, wyobraźnię przestrzenną oraz sprawność manualną. Niezwykłe jest to, że z jednej, pozornie zwykłej kartki papieru powstać może tak wiele zachwycających i skomplikowanych dzieł – postaci, kwiatów, zwierząt czy budowli.

W naszym przedszkolu już po raz drugi obchodziliśmy Dzień Origami. Z tej okazji przedszkolaki miały okazję wykonać z papierowych kół i kwadratów prace o tematyce jesiennej. Każda grupa przedszkolna miała inne zadanie, dostosowane do wieku i możliwości dzieci: 3-latki wykonały kolorowe, jesienne parasole, 4-latki wiewiórki, 5-latki stworzyły muchomorki, a dzieci z grup 0A i 0B jesienne jeżyki i liski.  Dzieci obejrzały też krótką bajkę o origami oraz książki z instrukcjami jak samemu stworzyć różne cuda z papieru. Zajęcia upłynęły nam w twórczej atmosferze, pełnej skupienia i radości.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć i podziwiania prac naszych małych artystów.

Marta Antczak

Skip to content