Pogromczynie szyfrów z 1aLO

Uczennice klasy 1aLO: Marta Bychowska, Marta Deska i Lidia Hajczuk przez kilka ostatnich tygodni mierzyły się z trudnymi zadaniami o tematyce kryptologicznej. Ogólnopolski konkurs składał się z 6 etapów, w których dziewczęta po kolei poznawały nowe metody szyfrowania. Wśród nich znajdowały się takie szyfry jak: monoalfabetyczny, podstawieniowy, transpozycyjny, Atbasz, Cezara i Skytale. W finalnym VI etapie nasze pogromczynie szyfrów uzyskały wynik pozwalający na zdobycie certyfikatu „Łamacze szyfrów”.

Konkurs miał na celu upamiętnienie sukcesu polskich matematyków i pogromców szyfru Enigmy. Wydarzenie to wpłynęło na losy II wojny światowej oraz na zawsze zmieniło kryptologię. Enigma była wojskową maszyną szyfrującą wykorzystywaną przez armię niemiecką od 1926 roku, aż do końca tej wojny. Maszyna generowała niewyobrażalną ilość kombinacji i jej szyfr był uznawany za niemożliwy do złamania.

Szyfr Enigmy został złamany przez trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Zaowocowało to złamaniem tajemnicy niemieckiej maszyny i znacząco przyczyniło się do zwycięstwa aliantów w czasie II wojny światowej.

Dzisiaj śladami naszych rodaków podążyły uczennice…

Marta Bychowska
Marta Deska
Lidia Hajczuk
Paweł Gmys

Skip to content