Tutti i Santi… italiani – Wszystkich Świętych… włoskich

Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich liceum, uczący się języka włoskiego, przygotowali prezentacje o włoskich świętych.

Wielu znanych nam świętych pochodziło właśnie z Włoch, począwszy od epoki średniowiecza, aż po dzisiejsze czasy. Są wśród nich m. in. św. Franciszek z Asyżu – San Francesco d’Assisi, twórca zakonu franciszkanów oraz św. Benedykt z Nursji  – San Benedetto da Norcia – założyciel klasztoru benedyktynów na Monte Cassino.

Wierni Bogu włoscy święci często ponosili męczeńską śmierć, jak św. Łucja – Santa Lucia di Siracusa czy św. Agata – Sant’Agata di Catania.

Włoscy święci to również wielcy uczeni, teologowie i mistycy, doktorzy Kościoła: św. Tomasz z Akwinu (San Tommaso d’Aquino) i św. Katarzyna ze Sieny (Santa Caterina da Siena).

Niektórzy, jak np. św. Mikołaj z Bari – San Nicola di Bari lub św. Antoni Padewski – Sant’Antonio di Padova, nie pochodzili z Włoch, ale ich kult jest tak mocno związany z Italią, że Włosi uznają ich za “swoich” świętych.

Kolejni dwaj włoscy święci, m. in. św. Jan Bosko (San Giovanni Bosco, Don Bosco) i św. Alojzy Gonzaga (Luigi Gonzaga), “apostołowie młodzieży”, poświęcili swoje życie, niosąc pomoc chorym i potrzebującym.

Nie można też nie wspomnieć o św. Walentym (San Valentino di Terni), który patronuje m. in. zakochanym, czy św. Ricie (Santa Rita di Cascia), pomagającej nam w beznadziejnych sytuacjach.

Na koniec święci żyjący w XX wieku: św. Ojciec Pio (Padre Pio da Pietrelcina) – kochany nie tylko przez włoskich wiernych zakonnik, stygmatyk i heroiczny spowiednik (spowiadał ponad sto osób dziennie), kanonizowany w 2002 roku przez Jana Pawła II oraz św. Joanna Beretta Molla (Santa Giovanna Beretta Molla) – wzór matki i lekarki, wyniesionej na ołtarze w 2004 roku również przez Papieża Polaka.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji licealistów: Antoniny Uzarczyk (kl. 1a), Faustyny Rutkowskiej (kl. 1b), Zofii Latkowskiej (kl. 3c), Nikoli Świec (kl. 3A), Marty Bronikowskiej (kl. 3B), Julii Brzezińskiej (kl. 3C), Mai Hajczuk (kl. 3C), Nikoli Wysokińskiej (kl. 3C) oraz Witolda Przewozikowskiego (kl.1a).

Ewa Nowak

Prezentacje do pobrania:

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: https://pl.wikipedia.org/

Skip to content