Studniówka 2022

8 stycznia 2022 r. zapisał się w historii Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku za sprawą Balu Studniówkowego, który został zorganizowany w Hotelu Riverside.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 19. Zgodnie ze staropolską tradycją, maturzyści zainaugurowali swój pierwszy, dorosły bal imponującym pokazem poloneza, którego choreografia przygotowana przez Panią Milenę Kujawę obfitowała w bogactwo przejść, rozejść oraz obrotów. Młodzież Długosza zaimponowała zebranym gościom profesjonalnym wykonaniem złożonego układu tanecznego oraz powagą i dostojnością prezencji odzwierciedlonej w kulturze wyważonych strojów godnych charakteru doniosłej uroczystości.

Część oficjalną imprezy poprowadzili przedstawiciele klas maturalnych: Jakub Grączewski (3A LO), Wiktor Król (3B LO), Maja Hajczuk (3C LO) oraz Wiktoria Kujawa (3D LO). Pomimo drobnych problemów technicznych, bez których nie może obyć się żadna wielka uroczystość, nasi prowadzący stanęli na wysokości zadania przeprowadzając zebranych przez kolejne etapy programu przewidzianego w części oficjalnej.

Wśród zaproszonych gości szczególną uwagę zwracała obecność Jego Ekscelencji ks. bp. Krzysztofa Jakuba Wętkowskiego, gdyż po raz pierwszy w historii szkoły ordynariusz włocławski osobiście zaszczycił zebranych gości swoją obecnością. Księdzu Biskupowi towarzyszył niezawodny Ksiądz Kapelan Mateusz Szurgot. Z ramienia Urzędu Miasta Włocławek, Pana Prezydenta Marka Wojtkowskiego reprezentowała Pani Wiceprezydent Domicela Kopaczewska. Nie zabrakło przedstawicieli grona nauczycielskiego na czele z Księdzem Dyrektorem Jackiem Kędzierskim,  Wicedyrektor ds. Liceum Panią Urszulą Brykalską oraz Kierownikiem Internatu Panią Anetą Wąsik.

W przemówieniu otwierającym Bal Studniówkowy, Ksiądz Dyrektor podziękował za osobiste stawiennictwo Księdzu Biskupowi, który sprawił wielką radość wszystkim zebranym. Podziękował on również tegorocznym maturzystom za wybór Długosza oraz za wysiłek włożony w działania podjęte na rzecz szkoły na przestrzeni ostatnich 3 lat. Ksiądz Dyrektor podkreślił również fakt, że w procesie edukacyjnym nauczyciele przekazują wiedzę, ale i uczniowie spełniają istotną rolę, jaką jest odkrywanie świata oraz ukazywanie pedagogom nowych postaw, idei oraz wartości, które za sprawą swych wypowiedzi oraz postępowania przejawiają powierzeni ich opiece uczniowie.

Poproszony o zabranie głosu Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski w życzliwych oraz pełnych pozytywnego przekazu słowach odniósł się do doświadczeń związanych z tradycją świętowania Balu Studniówkowego. Jego Ekscelencja wspomniał swój studniówkowy epizod, który z racji ciężkich czasów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego uniemożliwił maturzystom jego rocznika oficjalne świętowanie oczekiwania na maturalną przygodę. W podnoszących na duchu słowach otuchy, pasterz diecezji życzył maturzystom miłych przeżyć w trakcie balu.

W imieniu rodziców tegorocznych maturzystów głos zabrała Pani Teresa Miłkowska – przedstawiciel Komitetu Studniówkowego. W jej przemówieniu nie zabrakło refleksji nad towarzyszącymi licealistom oraz ich rodzicom przed trzema laty dylematom oraz obawom związanym z rozpoczęciem nowego etapu życia w murach Długosza. Stając u kresu tej drogi rodzice, z wielką ulgą, dokonując oceny minionych 3 lat uznali, że ich obawy były przedwczesne, a rozwój ich dzieci w murach naszej szkoły dopomógł im dojrzeć do podjęcia poważnych życiowych decyzji oraz stawienia czoła wyzwaniom wyznaczającym kolejne cele na horyzoncie życia.

W trakcie tego wyjątkowego wieczoru, nie mogło zabraknąć głosu przedstawiciela bohaterów wieczoru – Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego LO Wiktora Balceraka. W przemówieniu będącym mieszanką szkolnego humoru oraz refleksji, dokonał on podsumowania trudów podjętych w celu przetrwania w gąszczu naukowych wyzwań, których pełna jest codzienność każdego ucznia. Nawiązał również do znaczenia relacji koleżeńskich oraz poczucia wspólnoty, które ma być dla tegorocznych maturzystów motywacją na ostatniej prostej przed egzaminem dojrzałości, który według wyliczeń Przewodniczącego ma wypaść za…115 dni.

Wreszcie nadszedł czas na podziękowania dla wychowawców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, którzy przez minione 3 lata starali się dopomóc swym podopiecznym w jak najlepszym wykorzystaniu ich potencjału oraz talentów naukowych, sportowych oraz artystycznych. W imieniu maturzystów wyrazy podziękowania złożyła Wiktoria Kujawa z kl. 3D LO, a przedstawiciele uczniów poszczególnych klas wręczyli członkom grona pedagogicznego piękne kwiaty będące symbolicznym wyrazem wdzięczności za wspólnie przeżyte trudy i radości, doświadczenia wzlotów i upadków, za codzienne uczenie się siebie nawzajem oraz wpajanie wartości, które staną się kompasem w dorosłym już życiu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na szaleństwa studniówkowej nocy. Nie zabrakło skocznej muzyki, integracji uczniów oraz nauczycieli, wspólnych pamiątkowych zdjęć oraz zabawy do godz. 4 rano. Maturzyści roku 2022 opuszczali Hotel Riverside z uśmiechami na twarzy, radością w oczach oraz świadomością, że po wielkim balu… czeka ich już tylko matura, która dopełni rytuału wejścia w dorosłość. Lecz na to przyjdzie czas dopiero w maju! Tegoroczny egzamin maturalny przypada w Roku Rodziny, który został zainaugurowany przez papieża Franciszka 19. marca 2021r., a potrwa do 26. czerwca 2022r. W naszym liceum z egzaminem dojrzałości docelowo będzie miało możliwość zmierzyć się 117 uczniów.

Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uświetnili ten Bal Studniówkowy swoją obecnością, ale szczególnie mrówczą pracą polegającą na przygotowaniu tak żmudnego przedsięwzięcia. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Jabłońskiemu, który z ramienia szkoły zadbał o przygotowanie szczegółowej fotorelacji na stronę szkoły. Szczególne ukłony kierujemy pod adresem rodziców wchodzących w skład Komitetu Studniówkowego, którzy dołożyli wszelkich starań, nie szczędząc swego czasu prywatnego do późnych godzin nocnych, aby dopiąć wszelkie możliwe do przewidzenia szczegóły na ostatni guzik, dzięki czemu młodzież maturalna, oraz ta nieco starsza, mogła bezpiecznie oraz radośnie spędzić tę wyjątkową noc. Oby więcej przykładów tak pozytywnej współpracy oraz wspaniałych przeżyć w kalendarzu imprez szkolnych!

Wychowawcy klas 3 LO:

Grzegorz Matusiak – 3A LO

Katarzyna Kwiatkowska – 3B LO

Jakub Kostrzewski – 3C LO

Józef Nowak – 3D LO

 

Skip to content