Sukces Długosza w pojedynku na argumenty – IV Włocławska Debata Oksfordzka

Dnia 3.03.2022 roku uczniowie Długosza wzięli udział w IV Włocławskiej Debacie Oksfordzkiej, zorganizowanej przez III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Włocławek, Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było następującym tematom:

  1. Maria Konopnicka – pisarka czy historyk? Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
  2. Bić się czy nie bić? – ocena polskich powstań narodowych w XIX wieku.
  3. Piłsudski czy Dmowski? – który z wymienionych polityków powinien być nazwany ojcem niepodległej Polski?

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Baczyńska (3BLO), Marta Bronikowska (3BLO), Dominika Linowiecka (3BLO), Jakub Grączewski (3ALO) oraz Filip Sadowski (3BLO) . Niezmiernie miło nam poinformować, że Jakub Grączewski został laureatem drugiego miejsca, pozostawiając w pokonanym polu wielu uczniów z terenu Włocławka i okolic.

Formuła debaty miała na celu poznawanie przez młodzież przeszłości w celu właściwego odbioru teraźniejszości, popularyzowanie wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z rocznicami wielkich wydarzeń historycznych, a także kształtowanie postawy otwartego obywatela. Ponadto, ważnym jej celem pedagogicznym było ugruntowanie wśród uczniów znajomości zasad kulturalnego i merytorycznego  sposobu prowadzenia dyskursu  politycznego, jak również położenie nacisku na kulturę języka oraz umiejętność przejrzystego budowania wypowiedzi na forum publicznym.

Serdecznie gratulujemy sukcesu naszemu uczniowi i życzymy równie okazałych wyników na zbliżającej się maturze z historii!

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content