Europejski Dzień Logopedy w przedszkolu

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy 9 marca 2022 roku we wszystkich oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone grupowe zajęcia logopedyczne. Zaplanowane na ten dzień aktywności miały na celu ćwiczenia artykulacyjne usprawniające aparat mowy oraz ćwiczenia słuchowe rozwijające percepcję i uwagę słuchową, tak ważną przy różnicowaniu głosek i ich prawidłowej realizacji. Przedszkolaki ćwiczyły języki z ulubionymi bohaterami Psiego Patrolu.

Maluchy we wspólnej zabawie logorytmicznej usprawniały percepcję słuchową, koordynację ruchową i poczucie rytmu. Następnie rozpoznawały konkretne zwierzątka po usłyszanych odgłosach. Bawiły się w kalambury losując hasło i prezentując odgłos, który miał naprowadzić resztę grupy na prawidłowe rozwiązanie. Na koniec 3 i 4-latki otrzymały odznaki specjalistów od wymowy. 5 i 6 – latki „widziały uszami” – określały miejsca i zjawiska atmosferyczne na podstawie usłyszanych dźwięków, przyporządkowywały konkretne atrybuty do „usłyszanych” miejsc. A na koniec losowały wybrane zadania z magicznego pudła logopedy, w którym ukryte były łamańce językowe, ćwiczenia oddechowe, akrobacje językowe i zadania rozwijające słownictwo.

Podsumowane zostały dotychczasowe osiągnięcia dzieci uczęszczających na zajęcia logopedyczne. W każdej grupie  nagrodzono jedną osobę za największe postępy, regularną pracę i zaangażowanie.

Zabawa w „Logopedyczne wyzwanie” trwa dalej, przed nami w tym roku szkolnym jeszcze 4 miesiące wspólnej gimnastyki języka, jeszcze każdy ma szansę zostać MISTRZEM WYMOWY.

Marlena Chmielewska

Skip to content