Długoszacy na wykładzie Wydziału Prawa i Administracji UMK

„Prawa człowieka w kontekście wojny toczącej się na terenie Ukrainy” to tytuł wykładu jakiego mieliśmy okazję wysłuchać dn.26.05 w audytorium Wydziału Prawa i Administracji UMK. Chociaż tytuł wykładu może onieśmielać uczniów, jednak tym razem tak nie było. Prelekcja przedstawiona przez dr. Piotra Sadowskiego, adiunkta wspomnianego wydziału, dotyczyła jakże wrażliwego tematu – sytuacji naszych wschodnich sąsiadów. Doktor Piotr Sadowski wprowadził naszych uczniów w świat praw człowieka, wskazał dokumenty, konwencje i przepisy obejmujące osoby z terenów dotkniętych aktem zbrojnym. Podkreślał zależności między wydarzeniami z przeszłości na mapie politycznej a wpływem na obecną sytuację, prawo humanitarne i prawa człowieka. Ponadto opowiedział nam jak historia radziła sobie z oprawcami i rozliczała ich z postępowania. Chociaż temat był momentami dla nas przerażający, sam wykład i jego forma były prawdziwie akademickim przeżyciem dla uczniów 3a i 3b LO, gdyż wszyscy poczuli się jak studenci prawa.

Ponadto, Długoszacy wraz z opiekunami , czyli Paniami: Anną Baranowską, Urszulą Brykalską i Pauliną Stężewską zostali przywitani przez Dziekana Wydziału Prawa i Administracji, prof. dr hab. Zbigniewa Witkowskiego, który nie tylko zachęcał obecnych do zgłębiania tajemnic prawa , ale także wzięcia udziału w zajęciach i wykładach skierowanych dla uczniów liceum. Przewodnią ideą jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami z zakresu prawa oraz dostarczenie wiedzy
niezbędnej do konfrontacji z problemami prawnymi obecnymi w życiu
codziennym. W toku spotkań wykładowcy skupią się na przekazaniu w przystępnej
formie informacji praktycznych, kluczowych z punktu widzenia młodego
człowieka.

Liczymy, że jest to początek naszej współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji i czekamy z niecierpliwością na kolejne wykłady i zajęcia, w których będziemy mogli wziąć udział poprzez platformę TEAMS oraz w formie stacjonarnej.

Paulina Stężewska

Skip to content