Długoszacy uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej

Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie już po raz dziewiąty zorganizował Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej, którego głównym celem jest popularyzacja krystalografii i wzrostu kryształów w środowiskach szkolnych oraz ukazanie ważnej roli i znaczenia krystalografii w naukach przyrodniczych, technice i sztuce. Pięcioro uczniów naszej szkoły podstawowej i naszego liceum spróbowało swoich sił i wyhodowało piękne, dorodne kryształy, które wysłaliśmy na konkurs. Był to nasz pierwszy start w tego typu konkursie, dlatego trudno było oczekiwać wymiernych rezultatów, ale uczniom należą się wielkie podziękowania za pracę, którą wykonali przygotowując swoje kryształy.

Wszystkie wysłane na konkurs kryształy oceniane były według następujących kryteriów równo punktowanych: zgodność z typem struktury krystalicznej, pokrój kryształu, stopień czystości, jakość krawędzi, ukształtowanie płaszczyzn i masa. O ostatecznej kolejności decydowała suma punktów uzyskanych we wszystkich kategoriach.

Prace na Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej przygotowali: Amelia Ciesielska (3D), Amelia Śmiłowicz (8a), Zofia Małachowska (2a), Lidia Hajczuk (2a) i Antoni Perlikowski (8a).

Konrad Trokowski

Skip to content