Wizyta Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Dnia 13.06.2022 roku mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w naszej szkole przedstawicieli Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Wizytę złożyli:
– Pan Wojciech Zyglewski – Hetman Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego,
– Pan Aleksaner Zbonikowski – Pisarz Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego,
– Pan Zdzisław Adamski– Członek Komisji Rewizyjnej Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego,
– Pan Dominik Ochociński – Członek Komisji Rewizyjnej Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu brackiego oraz przytoczenia przez Panią Katarzynę Kwiatkowską krótkiej historii cechów rzemieślniczych i bractw kurkowych w Polsce. Po odczytaniu treści przywileju erygującego Bractwo Kurkowe we Włocławku, wystawionego w roku 1577 przez biskupa włocławskiego Stanisława Karnkowskiego, przyszła pora na pasjonującą opowieść Pana Aleksandra Zbonikowskiego. Zarys historii włocławskiej organizacji strzeleckiej, prezentacja elementów stroju braci kurkowych oraz używanej przez nich broni wprawiła w zachwyt uczniów naszej szkoły. Długoszacy mieli również okazję skierować do zaproszonych gości wiele pytań, na które bracia z radością odpowiadali. Całość spotkania zwieńczyło odśpiewanie utworu patriotycznego w wykonaniu szkolnego chóru pod batutą Pana Tomasza Centkowskiego.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przywitać tak zacnych gości. Jednocześnie wyrażamy podziw dla animuszu rycerskiego oraz zaangażowania w sprawy lokalnej społeczności. Jesteśmy pełni uznania dla krzewienia ideałów i wartości chrześcijańskich. Mamy nadzieję, że wizyta złożona przez członków Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego nie pozostanie ostatnią.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content