4-latki w BCKiH “Wahadło”

W poniedziałkowy poranek 14 listopada 2022 r. 4-latki “Obłoczki” wybrały się na niezwykłą wycieczkę do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii “Wahadło” w Brześciu Kujawskim.

Pierwszych wrażeń dzieci doświadczyły udając się na miejsce busem, który to środek transportu rzadko jest wykorzystywany w ich codziennym życiu.

Nasz pobyt w BCKiH rozpoczęliśmy od warsztatów techniczno-plastycznych “Kwadratowy świat”. Przedszkolaki złożyły ludzika z drewna oraz zwierzątko, a następnie wykorzystując bogatą paletę farb kolorowały swoje figurki, dbając o najmniejsze szczegóły.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było “przeniesienie się w czasie i doświadczenie historii różnymi zmysłami” poprzez zwiedzenie multimedialnej wystawy “Wahadło czasu”. Rozpoczęliśmy ją od przeniesienia się w czasie do neolitu za pomocą dżwięków i świateł. Tam posłuchaliśmy historii o budowaniu chat trapezowych z drewna, trzciny i gliny. Przedszkolaki przez chwilę mogły poczuć się jak archeolodzy – kopiąc w piasku i odkrywając elementy odnalezionych kości czy jaja dinozaura, ich oczom ukazały się wesołe, animowane, biegające dinozaury.

Następnie przechodząc do epoki brązu i żelaza mogliśmy posłuchać o pracy i twórczości miejscowego kowala Jana Butrykowskiego oraz obejrzeć jego narzędzia pracy. Po drodze na ekranach dotykowych rozmieszczonych w muzeum kolorowaliśmy rysunki nawiązujące do tej epoki.

Kolejną ciekawą atrakcją było wejście do komnaty księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka, gdzie zobaczyliśmy postać kobiety ubranej w strój ze swojej epoki, która zwracała się do nas i opowiadała o życiu na dworze księżnej, poznaliśmy również  młodego Władysława – przyszłego króla Polski. W tym miejscu mogliśmy nawet zasiąść na tronie.

Wychodząc z komnaty trafiliśmy na średniowieczny stragan, na którym spotkaliśmy szewca, rzeźnika i winiarza – rzemieślnicy opowiedzieli o tajnikach swojego fachu. Na targu istotną rolę w wymianie towarami odgrywały jednostki miar i wag. Dzieci mogły zmierzyć swój wzrost przy użyciu tradycyjnej miary oraz wchodząc do beczki, dawniej wykorzystywanej do pomiarów. Przeszliśmy się też uliczką pokrytą prawdziwym brukiem, gdzie widniały plakaty pochodzące z dawnych lat oraz odwiedziliśmy sklep kolonialny.

W końcowym etapie naszej wyprawy po wystawie przynieśliśmy się do okresu II wojny światowej, a tam była chwila odpoczynku w przedziale wagonu kolei wąskotorowej.

Po niezwykłych doznaniach sensorycznych podczas zwiedzania wystawy udaliśmy się na obiad do restauracji “Wajcha”. Tam przedszkolaki zachowując zasady kulturalnego zachowania przy stole, grzecznie i cierpliwie spożyły przygotowany specjalnie dla nich obiad.

Wycieczka dla naszych przedszkolaków była niezwykłym doznaniem i z pewnością długo pozostanie w ich pamięci.

Katarzyna Hofman

Skip to content