Uroczysta gala wręczenia nagród w XIV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Wiara w obiektywie”

„Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi,
miłości, która wszystko jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi”

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński

 

Przedostatni dzień listopada 2022 roku wpisał się w historię naszej szkoły bardzo wyjątkowym wydarzeniem. W auli szkolnej odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród XIV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Wiara w obiektywie”. Honorowy Patronat nad Konkursem objęli Jego Ekscelencja ks. bp Krzysztof  Wętkowski i Pani Poseł na Sejm RP dr Joanna Borowiak. Uczestników konkursu, opiekunów artystycznych oraz znamienitych gości, a także księdza dyrektora serdecznym słowem powitała pani wicedyrektor Bożena Sobierajska, która zakcentowała ideę konkursu wpisującą się w misyjność katolicką szkoły.  Podkreśliła, że prace fotograficzne dotarły z wielu miejsc z całej Polski co zostało zobrazowane na mapie.  Następnie prowadzący galę uczniowie: Izabela Tyrjan i Karol Żebrowski zapowiadali kolejne jej fragmenty. W klimat podsumowania Konkursu wprowadziła nas muzyka i śpiew w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pana Tomasza Centkowskiego. Należy podkreślić, że muzyka w tej wyjątkowej chwili nie była tylko wydarzeniem estetycznym, czy ozdobnikiem artystycznym, lecz stała się wyznaniem wiary, hymnem śpiewanym na cześć Boga, wyrazem uwielbienia za dar piękna i dobra, które wszczepił w człowieka – młodego człowieka. W części artystycznej wystąpili uczniowie: Kamil Żelski, Natalia Roszak, Karolina Markiewicz oraz Julian Wojciechowski z akompaniamentem i towarzyszącym śpiewem  pana Tomasza Centkowskiego.

Po wysłuchaniu części artystycznej głos zabrał dyrektor ks. dr Jacek Kędzierski, który pogratulował wyróżnionym laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu, ich opiekunom artystycznym oraz podziękował pani wicedyrektor Bożenie Sobierajskiej za pomysł i organizację już czternastej edycji konkursu. Podkreślił, że młodzi fotograficy mieli wyjątkowe szczęście zatrzymać w kadrze aparatu fotograficznego prawdziwe piękno i tajemnicę. XIV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Wiara w obiektywie” inspirowany był słowami Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystko jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi”. Celem Konkursu było: ukazanie w obiektywie obrazu wiary we wszystkich jej przejawach, architektury kościołów, kaplic, kapliczek przydrożnych, praktyk religijnych i wielu innych, a także rozwijanie kreatywności twórczej uczniów oraz zainteresowań fotograficznych. Kapituła Konkursowa na swoim posiedzeniu w dniu 10 listopada br. dokonała wyboru prac fotograficznych w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. Obradom Kapituły przewodniczył Dyrektor ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku ks. dr Jacek Kędzierski, w skład Kapituły weszli; ks. dr Jacek Buta, ks. dr Andrzej Tomalak oraz pan mgr Wojciech Alabrudziński. W kolejnej części uroczystości nastąpiło odczytanie przez ks. dr Jacka Butę protokołu Kapituły Konkursowej i uroczyste wręczenie nagród przez ks. Dyrektora, panią Dyrektor Biura Poselskiego oraz panią wicedyrektor Bożenę Sobierajską. Fundatorem nagród był ks. dr Jacek Kędzierski, Pani Poseł dr Joanna Borowiak oraz pani Beata Kokowicz-Nawrocka. Nagrodzeni otrzymali książki oraz kraty prezentowe, a także inne nagrody rzeczowe.

Poniższa mapa obrazuje miejscowości, z których napłynęły prace uczestników konkursu:

A oto wyniki konkursu:

W kategorii klas I- III

 • I miejsce – Jakub Bielecki, Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku.
  Autor wykonał  fotografię ukazując bazylikę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Autor przedstawił bazylikę na tle przyrody Parku im. Henryka Sienkiewicza ukazując niezwykłą harmonię przyrody z obiektem architektury sakralnej.
 • II miejsce –  Magdalena Maj, Szkoła Podstawowa im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu.
  Autorka zatrzymała w kadrze obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Fotografia nawiązuje do rozpoczynającego się nawiedzenia Kopi Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej Diecezji.
 • III miejsce – Oliwia Tkocz
  Fotografia przedstawia  wizerunek ukrzyżowanego Jezusa. Jest to obraz  Jego cierpienie za nas.
 • WYRÓŻNIENIE – Szymon Maruniak,  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wandy Chotomskiej  w Praszce.
  Zdjęcie przedstawia Kapliczkę murowaną i „ubraną” w robione na drutach kwadraty o przeróżnych wzorach i kolorach. Natomiast znajdująca się tam figurka Matki Bożej zajęta jest robieniem na drutach kolejnych kwadratów. Mieszkańcy nazywają Matkę Bożą Matką Boską Wszystkich Druciarek, Matką Bożą Szydełkująca czy też Matką Bożą Dziergającą.

Kategoria kl. IV- VI

 • I miejsce –  Bartosz Markowski, Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku.
  Fotografia przedstawia cień krzyża, który pada z  człowieka. Fotografia została wykonana wieczorem
 • II miejsce – Pola Ciok , Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach
  Zdjęcie pt. „Nawrócenie”  przedstawia postać mężczyzny skupionego podczas modlitwy.
 • III miejsce – Zuzanna Woźniak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustrzykach Dolnych.
  Autorka fotografii przedstawiła znak wiary – krzyż w otaczającej zieleni.
 • III miejsce – Daria Rybarczyk, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Olsztynie.
  Fotografia przedstawia Gietrzwałd – miejsce pielgrzymek wpisane w serce wykonane z dłoni, coroczne pielgrzymowanie uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Olsztyna.
 • Wyróżnienie –  Amelia Góralczyk, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach.
  Fotografia przedstawia przytulenie do Jezusa Frasobliwego, chwila ciszy spotkania z Jezusem – Przyjacielem.
 • Wyróżnienie – Ignacy Wolski, Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie.
  Fotografia wykonana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych na ulicy Rakowieckiej w Warszawie przedstawiająca wkomponowany w przestrzeń muzeum wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kategoria kl. VII-VIII

 • I miejsce – Jakub Wydra, Szkoła Podstawowa nr 279 w Warszawie.
  Krzyż na tle błękitnego nieba wykonany z dłoni całej rodziny.
 • II miejsce – Karol Wieczorek, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie.
  Kapliczka Maryjna na Pradze, niemy świadek historii, jaka rozgrywała się na podwórzach, w kamienicach i na ulicach w czasie II wojny światowej. Ma dla mieszkańców wartość  religijną i symboliczną i jest przez wielu traktowana jako element praskiej tożsamości.
 • III miejsce Gabriela Kaliniak, Szkoła Podstawowa nr 44 w Lublinie.
  Pielgrzymi u celu swojej drogi.

Kategoria Szkoły ponadpodstawowe

 • I miejsce – Amelia Rębiałkowska, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku. Przedstawia zatrzymany w kadrze obraz malowany na ulicy Madonny z Jezusem.
 • II miejsce – Marta Deska, ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku.  Modlitewnik z różańcem  na tle wnętrza w katedry włocławskiej.
 • III miejsce – Sabina Tomkiewicz, Liceum Ogólnokształcące  w Ustrzykach Dolnych

Wyróżnienie

 • Julia Piskorz, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” – Krużganki Zabytkowego Klasztoru o Dominikanów przy ulicy Złotej w Lublinie. Fotografia ukazuje niezwykłą przestrzeń  klasztoru wykonaną z wyjątkowej perspektywy.
 • Natalia Górecka, Zespół Szkół Technicznych we Włocławku Wiara nadzieja miłość, fotografia nawiązuje do słów przewodnich konkursu.
 • Klaudia Fereniec, Zespół szkół nr 4 we Włocławku im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Fotografia przedstawia Górę Zamkową w Dobrzyniu nad Wisłą na szczycie której widoczny jest krzyż. Z Górą Zamkową bezpośrednio wiąże się historia ziemi dobrzyńskiej. W średniowieczu toczono o niego zaciekłe walki z Krzyżakami. W 1222r  książę Konrad Mazowiecki nadał ją utworzonemu specjalnie w tym celu Zakonowi Rycerzy Chrystusowych, czyli tzw. braciom dobrzyńskim. Był to jedyny zakon rycerski, który powstał i ukształtował się na ziemiach polskich. Po zburzeniu zamku przez Krzyżaków w 1409 roku nigdy nie został odbudowany do dziś pozostały ruiny i krzyż.

Uczniowie, których prace zostały wyróżnione na wystawie pokonkursowej.

 • Marta Deska – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku.
 • Łucja Tasak – Szkoła Podstawowa nr 279 w Warszawie.
 • Karina Kęprowska – Szkoła Podstawowa w Zajeziorzu.
 • Amelia Góralczyk – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach.
 • Amelia Płońska – Szkoła Podstawowa w Płonce Kościelnej.
 • Pola Ciok – Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach.
 • Marta Karpińska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach.
 • Pola Rozpędowska – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczach.
 • Ada Grzybowska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach.
 • Helena Brzezińska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku.
 • Magdalena Maj – Szkoła Podstawowa im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu.
 • Maciej Pietrzak – Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych w Łosiowej w Niemcach.
 • Hanna Krzemińska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Praszce.
 • Natalia Nawrocka – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku.
 • Patryk Majtyka, Szkoła Podstawowa nr1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Marklowicach.
 • Amelia Jeziak- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie.
 • Zuzanna Prządka – Szkoła Podstawowa w Nowej Rokitni.
 • Nadia Martyka – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

 

Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w Konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, dziękujemy za piękno i niepowtarzalność Waszych prac konkursowych. Zapraszamy do kolejnej, piętnastej edycji Konkursu. Przygotowane nagrody i dyplomy zostaną przesłane uczestnikom drogą pocztową. Nagrodzone prace fotograficzne zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w przestrzeni szkolnej oraz na prezentacji multimedialnej.

Bożena Sobierajska – organizator konkursu

 

Skip to content