Literacki Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w naszej szkole miał również wymiar literacki. 8 marca w szkolnej bibliotece w godzinach popołudniowych odbyło się wydarzenie ,,Poezja jest kobietą. O poetkach w sposób nieoczywisty”. Pomysł na to spotkanie był spontaniczny i zrodził się pod wpływem mojej fascynacji literaturą Młodej Polski, a konkretnie – poezją Marii Komornickiej. Właśnie 8 marca przypada rocznica śmierci tej zapomnianej przez wielu autorki.

Z uwagi na ograniczenia czasowe wydarzenie to mogło dotyczyć tylko czterech poetek XX wieku. Pani mgr Sławomira Lewandowska, wspaniale przygotowała bibliotekę na to spotkanie i opowiedziała w barwny sposób o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, recytując nawet kawałek dramatu poetki. Natomiast dzięki pani dr Annie Taberskiej poznaliśmy tajemnice życia Kazimiery Iłłakowiczówny (pani Ania przypomniała też wspaniały kontekst interpretacyjny, który z pewnością przyda się nie tylko tegorocznym maturzystom). Dziękuję również pani mgr Wioletcie Piaseckiej – przez jej opowieść niektórzy po raz pierwszy usłyszeli o postaci Zuzanny Ginczanki, nazywanej ,,Gwiazdą Syjonu” i ,,Tuwimem w spódnicy”. Ja natomiast przybliżyłam zebranym pełną zagadek biografię Marii Komornickiej, zachęcając tym samym uczniów do podejmowania własnych poszukiwań literackich.

Dziękuję także wszystkim naszym uczniom i nauczycielom, którzy znaleźli czas na przybycie do szkolnej biblioteki, a także panu Krzysztofowi Jabłońskiemu za przepiękne zdjęcia.

Aleksandra Michalak

Skip to content