Lublin jeszcze nie zdobyty, ale już odkryty.

W miniony wtorek tj. 21. marca trójka uczennic naszego liceum: Aleksandra Skowron, Julia Stępień oraz Nadia Świec uczciły „Dzień wagarowicza” wyjazdem do Lublina na konkurs „Faces of America” organizowany przez UMCS. „Wagary” były jednak kontrolowane, ponieważ udały się pod opieką pana Macieja Ziółkowskiego.

Powodem wyjazdu było zakwalifikowanie się naszej damskiej reprezentacji do finału tegoż konkursu. I część finału obejmowała zagadnienia gramatyczno-leksykalne, choć – ku zaskoczeniu uczestników – pojawiły się też pytania kulturowe. Po ok 40 minutach, komisja konkursowa miała już gotowe wyniki. Okazało się, że dziewczyny poradziły sobie na tyle dobrze, że przeszły do ścisłego finału jako jedna z 21 drużyn spośród 49, które przybyły na finał.

W tej części finału na drużyny czekał test kulturowy składający się z 40 pytań. W teście pojawiły się między innymi pytania z zakresu geografii, polityki czy też historii Stanów Zjednoczonych. Można śmiało stwierdzić, że pytania były generalnie trudne i wymagały nie tylko wiedzy książkowej, lecz również śledzenia bieżących wydarzeń na świecie.

W trakcie oczekiwań na wyniki obu etapów organizatorzy zadbali, aby przybyli uczniowie i nauczyciele nie nudzili się i zaprosili kilku gości. I tak: mogliśmy obejrzeć prezentację Camp Leaders: Work and Travel w USA 2023 – Paweł Dzierżak i wysłuchać opowieści:  Jak spełniłam swoje marzenia w USA  Magdalena Keilty, następnie pan Andrzej Demczuk opowiedział o Programie Fullbrighta w Polsce oraz Sarah Brady opowiedziała o jej doświadczeniach w Polsce jako stypendystka Fullbrighta.

Tym razem komisja konkursowa obradowała dłużej przed podaniem ostatecznym wyników.  Już sam fakt przedłużającego się oczekiwania budował napięcie, a sięgnęło ono zenitu gdy zaczęto odczytywać 10 nagrodzonych drużyn.

Niestety… naszej żeńskiej reprezentacji nie udało się zająć żadnej czołowej pozycji. Niemniej jednak Ola , Julia i Nadia poradziły sobie nadzwyczaj dobrze pokonując co najmniej 111 innych szkół z całej Polski. Trzeba również podkreślić, że Długosz po raz pierwszy brał udział w tym konkursie (była to już VIII edycja) i przygotowując się do konkursu, poruszaliśmy się nieco po omacku, próbując „odgadnąć” jakie mogą być pytania. Po rozmowach z opiekunami innych drużyn można również stwierdzić, że nasza reprezentacja była z pewnością jedną z najmłodszych.

Chciałbym podziękować Oli, Julii i Nadii za podjęcie wyzwania, włożoną pracę oraz niezapomniane wrażenia z tego wyczerpującego, ale jakże owocnego dnia oraz za wspaniałą atmosferę podczas „pociągowych rozmów” 🙂

Maciej Ziółkowski

Skip to content