Zakończenie roku szkolnego 4 klas LO

W piątkowy poranek 28 kwietnia 2023 r. uczniowie klas czwartych liceum ogólnokształcącego, kontynuując tradycję ZSK im. ks. Jana Długosza, Mszą Świętą w kościółku seminaryjnym św. Witalisa podsumowali czas edukacji w murach Długosza. Jednocześnie powierzyli Panu Bogu najtrudniejszy moment na tym etapie ich życia – zbliżające się egzaminy maturalne.

Eucharystii przewodniczył Wikariusz Biskupi ds. katechizacji i szkół katolickich ks. dr Marcin Idzikowski, a koncelebrowali ją: ks. dyrektor Jacek Kędzierski, ks. Sebastian Tomczak oraz ks. Jacek Buta, który wygłosił do swoich uczniów pożegnalną homilię. O liturgię słowa zadbali maturzyści, a p. Tomasz Centkowski ze szkolnym chórem przygotował oprawę  muzyczną. Zgromadzeni w kaplicy seminaryjnej z zaciekawieniem wysłuchali wielowątkowego kazania skłaniającego do zadania sobie kilku prowokujących pytań: na czym polega istota szkoły katolickiej, czym jest wiara i co to znaczy “mieć życie w sobie”?

Nowością podczas tej Mszy św. było zebranie ofiar na cel charytatywny jako sfinalizowanie całorocznej pomocy dla 13-letniej Karolinki Wenderlich, zmagającej się z chorobą nowotworową. Akcję tę przeprowadziła towarzysząca dziewczynce grupa maturzystów działająca pod nazwą “Piraci z Długosza”.

Przed błogosławieństwem młodzież podziękowała kapłanom, dyrekcji i wychowawcom za trud i poświęcony czas. Na koniec Ksiądz Dyrektor poprosił głównego celebransa, aby w imieniu Księdza Biskupa wręczył pamiątkowe Medale ZSK, jakie szkoła przyznaje szczególnie wyróżniającym się absolwentom. Za najwyższe wyniki w cyklu edukacyjnym liceum  została nagrodzona Marta Tomczak z kl. 4aLO, a za wzorowe wypełnianie misji szkoły katolickiej medale otrzymało dwóch uczniów z kl. 4cLO: Wiktor Balcerak i Mateusz Gawłowski, który jednocześnie został wyróżniony za 100% frekwencję.

Uroczyste pożegnanie wszystkich absolwentów odbyło się w auli seminaryjnej. Tam ksiądz dyrektor, wikariusz biskupi oraz p. wicedyrektor Urszula Brykalska z wychowawczyniami poszczególnych klas wręczyli absolwentom świadectwa ukończenia szkoły. Rodzice uczniów, którym udało się zdobyć świadectwa z wyróżnieniem, otrzymali również okolicznościowe Listy Gratulacyjne.

Zwieńczeniem całej uroczystości była wspólna plenerowa fotografia na tle seminaryjnego ogrodu.

Naszym absolwentom życzymy powodzenia podczas egzaminacyjnych maturalnych zmagań w pierwszych dniach maja.

Lidia Wiśniewska 

Skip to content