Witaj majowa jutrzenko!

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj Maj! Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj!
(…)”

Za kilka dni obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Ten przełomowy dokument uchwalony w 1791 roku był pierwszym takim w Europie, a drugim na świecie. Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja Trzeciego Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3. maja 1791 r. oraz 11. listopada 1918 r. i 4. czerwca 1989 r. Celem Ustawy Rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Konstytucja 3 Maja to symbol naszej niepodległości, demokracji oraz troski o wspólne dobro jako wartości nadrzędnej w państwie. To święto nas wszystkich! Społeczność Długosza nie zapomina o tych doniosłych wydarzeniach. Na półpiętrze szkoły zorganizowano gazetkę tematyczną oraz wystawę prac uczniowskich. Zaaranżowania jej podjęły się uczennice z klasy 3c LO – Martyna Bawolska, Joanna Korycka i Justyna Suchomska.

W ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja, zorganizowano dwa konkursy – plastyczny i multimedialny, skierowane dla młodzieży licealnej i starszych klas szkoły podstawowej. Ich rozstrzygnięcie nastąpi po majowej przerwie świątecznej.

Anna Baranowska, Aneta Pawłowska

Skip to content