Parada Schumana ulicami Włocławka z udziałem długoszaków

We wtorek, 9. maja, w Dzień Europy, ulicami Włocławka przeszła parada Schumana, czyli kolorowa manifestacja uczniów włocławskich szkół podstawowych, średnich i wyższych.

To właśnie 9. maja 1950 r. Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, ogłosił tzw. plan Schumana – pięć lat po zakończeniu II wojny światowej zaproponował dotychczasowym wrogom – Niemcom i Francji – ścisłą współpracę i utworzenie wspólnoty opartej na przemyśle ciężkim. Idea ta zmieniła bieg historii kontynentu i świata, kładąc podwaliny pod późniejszą Unię Europejską. Dzień 9. maja jest świętem zjednoczonej Europy, podczas którego ulice państw należących do Unii Europejskiej zapełniają się barwnymi korowodami, będącymi wyrazem poparcia dla europejskich wartości: tolerancji, równości, wolności i solidarności. Szkoły i placówki oświatowe z regionu, po wcześniejszym losowaniu jednego z państw należących do wspólnoty, mają za zadanie swoim strojem, akcesoriami czy hasłami jak  najlepiej zaprezentować wylosowany kraj.

We włocławskiej paradzie Szumana wziął udział również Długosz, który reprezentował Polskę. Nie zabrakło barw biało czerwonych, balonów, transparentów, banerów, pomponów, strojów szlacheckich, strojów sportowców i kibiców, ale też strojów ludowych – kujawskiego, łowickiego, kaszubskiego, a także wędzonych górskich serków czy muzyki z akordeonu w wykonaniu Łukasza Marcinkowskiego z klasy I a LO. Ponieważ rok 2023 został ogłoszony w naszym województwie rokiem Kopernika, honorowym uczestnikiem parady stał się uczeń naszego liceum przebrany za Mikołaja Kopernika, a był nim Bartosz Wichrowski z klasy I a LO.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Pani Teresie Andrzejewskiej za udostępnienie rekwizytów i strojów ludowych, a także Panu Jakubowi Zemlakowi za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz niezawodnej Pani Paulinie Kłonowskiej za pomoc udzieloną w formie sprawowania opieki nad młodzieżą.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Dawid Pacholski – nauczyciel fizyki

Skip to content