4-latki poznawały zawody – optyka i optometrysty

26 maja 2023 r. grupa 4-latki wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Salonu Optycznego Vision Express w CH Wzorcowania. Celem wyprawy było poznanie  zawodu optyka i optometrysty.

Na miejscu przywitały nas panie Agnieszka, Patrycja i Paulina, które opowiedziały nam o swojej pracy a także pokazały sprzęty niezbędne w jej wykonywaniu. Dzieci dowiedziały się, że optyk wykonuje pracę polegającą na produkcji, naprawie i konserwacji okularów korekcyjnych i innych pomocy wzrokowych. Prowadzi również doradztwo dla klientów w zakresie min. doboru, używania, naprawy, personalizacji, konserwacji okularów. Optyk korzysta z wielu specjalistycznych urządzeń, które dzieci miały możliwość zobaczenia podczas wykonywania pracy np. urządzenie do obróbki soczewek okularowych. Osoba wykonująca zawód optometrysty zajmuje się badaniem oczu pacjentów i przeprowadza  badania diagnostyczne w celu oceny zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru i zakresu problemów i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem. W swojej pracy używa  wyspecjalizowanych instrumentów i sprzętu do pomiaru ostrości wzroku, funkcji dróg wzrokowych, pola widzenia, ruchu gałki ocznej, swobody widzenia i ciśnienia śródgałkowego.

Przedszkolaki mogły sprawdzić swój wzrok poprzez odczytywanie na tablicy symboli przy zakrytym jednym oku oraz patrząc w punkt na monitorze urządzenia, a po drugiej stronie koledzy widzieli gałkę oczną na ekranie. Możliwość aktywnego uczestnictwa dzieci w poznawaniu zawodu optyka i optometrysty wzbudziła u dzieci ogromne zaciekawienie  i radość.

Składamy serdeczne podziękowania pani Agnieszce – mamie naszego Juliana – za zaproszenie, a wszystkim paniom za bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie.

Katarzyna Hofman

fot. Katarzyna Hofman

Skip to content