4-latki w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej

6 czerwca 2023 r. dzieci z grupy 4-latków pojechały na wycieczkę edukacyjną do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku.
Głównym celem  wyprawy  było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, jego zadaniami, a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem oraz kształtowania u przedszkolaków szacunku wobec osób wykonujących niebezpieczne, ale niezwykle potrzebne zawody. Po przybyciu na miejsce serdecznie przywitali nas strażacy z panem Łukaszem na czele, którzy wprowadzili dzieci w arkana swego zawodu. Na początku “Obłoczki” dowiedziały się wielu ciekawych informacji dotyczących pracy strażaka, zwracając uwagę na to, że w zależności czego dotyczy zgłoszenie do akcji wkracza odpowiedni pojazd (m.in. samochód ratowniczo-gaśniczy, z drabiną mechaniczną, ratownictwa chemicznego, ratownictwa technicznego). Obejrzały również wyposażenie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Mogły obserwować zakładanie profesjonalnego ubrania i zobaczyć, jak strażak w razie alarmu zjeżdża z rury, aby jak najszybciej dotrzeć do wozu bojowego. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego,  celowanie  wodą w kierunku pachołków z węża gaśniczego oraz założenie  bluzy strażaka i hełmu strażackiego.
Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jedna z umiejętności w sferze poznawczej, którą podczas edukacji przedszkolnej dzieci nabywają. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Niewątpliwie wycieczka sprzyjała nabyciu tejże umiejętności.
Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Kto wie, może w przyszłości ktoś z nich zostanie strażakiem.
Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska.

Katarzyna Hofman

Skip to content