Eucharystia na zakończenie roku szkolnego 22/23

Piątkowy, nieco deszczowy poranek 23. czerwca był dla naszej wspólnoty pożegnaniem mijającego roku szkolnego 2022/2023, który, jak chyba żaden inny od dawien dawna, upłynął w mgnieniu oka.

Tradycyjnie wspólnota Zespołu Szkól Katolickich im. ks. Jana Długosza spotkała się w murach gościnnej bazyliki katedralnej we Włocławku, gdzie o godz. 9.00 rozpoczęło się eucharystyczne dziękczynienie za kolejny udany rok nauki i pracy w naszej szkole. Na samym początku do zebranych przemówił Jego Ekscelencja ks. bp Krzysztof Wętkowski, który pogratulował uczniom ich osiągnięć w mijającym roku, a także życzył szczęśliwego powrotu do szkolnych ław po wakacjach. Pasterz diecezji poinformował również o przedłużeniu na kolejne 5 lat kadencji ks. dyr. Jacka Kędzierskiego oraz ks. wicedyr. Sebastiana Tomczaka oraz podziękował ks. Jackowi Bucie za 6 lat jego posługi w Długoszu informując o zakończeniu jego pracy w ZSK oraz odejściu na nową parafię. Następnie ks. dyr. Jacek Kędzierski poprosił Jego Ekscelencję o wręczenie okolicznościowych medali dla uczniów kończących szkołę podstawową. Laureatami tych niezwykłych wyróżnień zostali:

  • Izabela Tyrjan (8b SP) za wzorowy udział w wypełnianiu misji szkoły katolickiej,
  • Zuzanna Błaszczyńska (8a SP) za najlepsze wyniki w całym cyklu edukacyjnym po szkole podstawowej,
  • Hanna Kurdupska (8a SP) oraz Marika Skrzypińska (8c SP) za 100% frekwencję w całym cyklu edukacyjnym po szkole podstawowej.

Po wręczeniu powyższych wyróżnień rozpoczęła się msza św., której przewodniczył wikariusz biskupi ks. kan. dr Marcin Idzikowski. W homilii wygłoszonej przez ks. Adama Zielińskiego zebrani mogli wysłuchać alegorycznej przypowieści o trzech drzewach i ich marzeniach, które związane były z bogactwem i sławą. Pierwsze z nich stało się żłóbkiem dla maleńkiego Jezusa, drugie łodzią, z której Chrystus uciszył burzę na pełnym morzu przebywając pośród zatrwożonych uczniów, a trzecia stała się belką z krzyża skazanego na śmierć Zbawiciela. Jak zauważył kaznodzieja, życie nie zawsze przynosi to, czego się spodziewamy i często ciężko nam zrozumieć sens biegu zdarzeń w danej chwili, ale z perspektywy czasu i nabieranego doświadczenia zyskują one szerszy kontekst w perspektywie ciągłości ludzkiego życia. Bóg kieruje się dobrem i szczęściem człowieka patrząc w jego serce oraz rozeznając jego prawdziwe potrzeby, a nie pozorne, przemijające i złudne pragnienia.

Na zakończenie mszy św. delegacja uczniów ZSK wyraziła w serdecznych słowach wyrazy wdzięczności pod adresem celebransa oraz ks. Jacka Buty dziękując mu za pracę oraz posługę pełnione w murach Długosza, a także wręczyła bukiety białych róż. Ks. dyr. pogratulował uczniom rozwoju ich zdolności i talentów w mijającym roku szkolnym oraz życzył bezpiecznego wypoczynku w trakcie wakacyjnych chwil wolności.

Jakub Kostrzewski

Skip to content