Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

“Każdy przedszkolak dobrze wie
Że kiedy wrzesień już kończy się
Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!
Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!”

20 września – to w kalendarzu ważny data dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkoli w całej Polsce. Sejm 10 lat temu w 2013 roku z Inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to przyczynia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego, którego celem jest “wsparcie całościowego rozwoju dziecka, wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna”.
Grupa 3-latki rozpoczynająca swoją przygodę z przedszkolem spędziła swój pierwszy “Dzień przedszkolaka” na wspaniałej zabawie z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kręgli i piłek. Ponadto dzieci wysłuchały wiersza o przedszkolu oraz bawiły się wesoło przy muzyce. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy “Dyplom przedszkolaka”.
Grupy 4/5- latki “Promyczki” oraz 5-latki “Obłoczki” wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Arentowicza. Tam Pani bibliotekarka w tzw. “Strefie dziecka” opowiedziała dzieciom o różnych rodzajach książek dla dzieci oraz przeczytała bajkę “Kajtuś w przedszkolu”. Następnie przedszkolaki przyjemnie spędziły czas w bibliotece na zabawie: Magicznym Dywanie – interaktywnej podłodze z grami, układały domino i klocki, malowały na ścianie tablicowej oraz relaksowały się na huśtawce. To był wspaniały czas edukacji poprzez zabawę. Po powrocie do przedszkola dzieci z grupy 4/5 latki pozowały do zdjęć w fotobudce i bawiły się balonami a 5-latki poddały się zabawie na przedszkolnym placu zabaw.
Grupy 4-latki “Aniołki”, 6a-latki “Gwiazdki” i 6b-latki “Słoneczka” świętowanie rozpoczęły 19 września wycieczką do sali zabaw “Kids & Play”. Celem wyjścia do bawialni było przede wszystkim zapewnienie dzieciom niezliczonej ilości atrakcji oraz aktywnie spędzonego czasu. Mimo, iż większości naszych wychowanków miejsce te jest dobrze znane, to nie miały możliwości być tam ze swoimi przedszkolnymi kolegami i koleżankami, co zdecydowanie odmieniło ich poziom satysfakcji z pokonywanych przeszkód, skoków na trampolinie, wykonywaniu długich zjazdów na wyboistych zjeżdżalniach czy grze w piłkę. Tym też sposobem dzieci zintegrowały się oraz rozwinęły swoją sprawność ruchową, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas zabawy. Następnego dnia grupa 4-latki bawiła się w swojej sali a grupy starszaków bawiły się przy muzyce podczas zorganizowanej “Dyskoteki”.
Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – życzymy wszystkim dzieciom, a każdy dzień w przedszkolu był radosny.

Katarzyna Hofman

Grupa „Iskierki”

Grupy „Obłoczki” i „Promyczki”

Grupy „Aniołki”, „Gwiazdki” i „Słoneczka”

Skip to content