Przedszkolaki zwiedziły „Skarbiec Fajansu”

12 października 2023 r. sześciolatki z grupy „Słoneczka” wybrały się do nowo otwartego „Skarbca Fajansu”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca. Interaktywne Centrum „Skarbiec Fajansu” składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej we Włocławku. Obiekt nawiązuje do 120-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze tworzą: interaktywna strefa historyczna, edukacyjna, wystawowa oraz komercyjno-sprzedażowa. Ekspozycję uatrakcyjniają multimedialne elementy. Interaktywne Centrum Fajansu to wędrówka przez historię włocławskich wyrobów ceramicznych i historię miasta. Zwiedzający poznają proces produkcji fajansu oglądając stałe i czasowe wystawy, a także uczestnicząc w procesie produkcji ceramiki.

Skarbiec Fajansu to również nowoczesna przestrzeń do działań twórczych, w której funkcjonują stałe sekcje plastyczne oraz warsztaty dedykowane osobom w każdym wieku. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty formowania naczyń z gliny, malowania kwiatów fajansowych oraz druku 3D. Sześciolatki miały okazję uczestniczyć w warsztatach zatytułowanych „Magnesy malowane jak fajans”, podczas których pod czujnym okiem pani instruktor malowały, ozdabiały w fajansowe wzory magnesy na lodówkę.

Paulina Makowska

Skip to content