Tina Berk gościem biblioteki „Długosza”

W piątek, 27 października 2023 r. w godzinach przedpołudniowych odbyło się w bibliotece spotkanie autorskie z Tiną Berk – autorką książek dla młodzieży. Wydarzenie rozpoczął ks. dr Jacek Kędzierski – dyrektor szkoły, witając naszego gościa jako Agatę Brzezińską – pisarkę a jednocześnie absolwentkę naszego liceum. Podkreślił, że autorka swoją pierwszą powieść napisała będąc w II klasie liceum.

Następnie organizatorka spotkania, bibliotekarka p. Sławomira Lewandowska powitała obecnych uczniów klas I B LO i I C LO wraz z wychowawczyniami i po krótce przedstawiła jego bohaterkę. Pani Agata Brzezińska urodziła się w Rypinie, ale wychowała we Włocławku. W roku 2020 zdała maturę w „Długoszu” po czym rozpoczęła studia  na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo. Obecnie jest już absolwentką tego kierunku i rozwija swoją twórczość literacką, pracując nad kolejną książką oraz redagując pismo „Zupełnie Inny Świat”.

Debiutowała jako osiemnastolatka książką „Ta jedna gwiazda”. Jak czytamy na okładce książki: „To wzruszająca powieść o nieoczekiwanych spotkaniach, które mają moc odmieniania życia i o nadziei dającej siłę do walki z tym, co wydaje się nas przerastać”.

Jako studentka wydała kolejną powieść pt. „Sonder”, w której, pisze autorka, „Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem”.

Pani Agata opowiedziała o swoich inspiracjach, którymi są przeważnie inne książki, które uwielbia czytać. Wspomniała, jak duże znaczenie miały dla niej szkolne lektury, a „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa oraz „Lalka” Prusa są jej ulubionymi książkami do dziś. Opowiedziała o procesie powstawania jej książek i drodze do ich ukazania się w księgarniach. Wyjaśniła genezę swojego pseudonimu. Zdradziła nam, że jej zdaniem krótszy pseudonim, bardziej przyciąga uwagę , że Tina to zdrobnienie od Agaty, a Berk oznacza brzozę.

Pani Agata bardzo miło wspomina czas nauki w „Długoszu”, a szczególnie swoją polonistkę p. Angelikę Szumińską, która bardzo kibicowała jej literackim poczynaniom.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem Pani Agacie Brzezińskiej vel Tinie Berk, wręczeniem  kwiatów oraz życzeniami kolejnych książek i wielu sukcesów.

S.L.

Skip to content