Uroczystość Patronalna Parafii Wszystkich Świętych

W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, członkowie wspólnoty Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku (kapłani ZSK, nauczyciele oraz pracownicy, uczniowie wraz ze swymi rodzinami) wzięli udział w uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei we Włocławku, nad którą opiekę sprawują na co dzień Ojcowie Franciszkanie.

W słowie wstępnym zebranych powitał proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych – o. dr Mariusz Uniżycki, gwardian miejscowej wspólnoty klasztornej. Złożył on na ręce Dyrektora ZSK ks. dr. Jacka Kędzierskiego podziękowania za tak liczną obecność przedstawicieli grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców. Mszy św. przewodniczył wikariusz biskupi ks. dr Marcin Idzikowski. Eucharystia była również koncelebrowana przez kapłanów reprezentujących parafie usytuowane na terenie miasta Włocławek.

Czytania mszalne oraz modlitwa wiernych tego dnia zostały przybliżone wiernym przez nauczycieli Dużego i Małego Długosza (p. Jakub Kostrzewski, p. Sylwia Pietrzak, p. Paulina Makowska, p. Katarzyna Wiśniewska), a psalm wykonała uczennica kl. 3C LO – Katarzyna Matusiak. W trakcie homilii wygłoszonej przez wikariusza biskupiego, zebrani wierni usłyszeli liczne odniesienia do świętości, kontaktu z Jezusem, na który nie każdy ma dziś czas, oraz wezwanie do pamięci o tych, którzy wyznaczyli nam drogę ku wieczności. Ewangeliczna treść przybliżająca istotę ośmiu błogosławieństw jest drogą ku świętości – w zwykłych, codziennych gestach oraz postawach, którymi winniśmy świadczyć o swym autentycznym przywiązaniu do Zbawiciela, zwłaszcza w tych niepewnych czasach, gdy tak wiele konfliktów targa niespokojnym światem wokół nas.

Po mszy św. uformowała się procesja z relikwiami świętych, niesionymi m.in. zarówno przez tych małych, jak i nieco większych przedstawicieli włocławskiego Długosza, która krocząc ulicami miasta wokół Placu Wolności dała żywe świadectwo wiary trwającej pomimo zmieniających się czasów oraz napływowych obyczajów, które próbują zastąpić istotę Święta Zmarłych.

Jakub Kostrzewski

 

Skip to content