Światowy Dzień Życzliwości w Dużym Długoszu

Co roku 21 listopada obchodzimy święto jakim jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Dzień ten z całą pewnością jest bardzo ważny, ponieważ czynimy dobre uczynki, wysyłamy pozdrowienia do naszych bliskich i towarzyszą nam przy tym pozytywne emocje.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto obchodzone na całym świecie (około 180 krajów). Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych w 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Początkowo idea Dnia Życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do unikania konfliktów zbrojnych w rozwiązywaniu problemów. Pierwotną nazwą Dnia Życzliwości było „Hallo World Day”, co idealnie obrazuje ideę święta, a więc mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy. Tego dnia zwraca się również uwagę na pokój na świecie.

W Dużym Długoszu świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości zaczęliśmy od samego rana. Hol szkoły zdobiła przepiękna gazetka przygotowana przez p. pedagog Marzenę Żuber, na ścianach widniały plakaty, które zawierały informacje nt. sposobów okazywania życzliwości. Cała społeczność szkolna mogła wylosować z tzw. „koszyka miłych słów” karteczkę z jakąś serdeczną, pozytywną informacją, którą można było zachować dla siebie lub przekazać ją drugiej osobie. Ponadto p. Kamila Marcinkowska  przygotowała dla uczniów świetlicy szkolnej tzw. „Powitanki”, czyli plakat, z którego dzieci miały możliwość wyboru życzliwego przywitania się z wychowawcą . Formy przywitania widniejące na plakacie to: „machanie dłonią”, „przytulenie”, „miłe słowo”, „żółwik”, „cześć”, „piątka”. Ten niecodzienny sposób witania się  przypadł dzieciom do gustu i wywoływał uśmiech na ich twarzach. Warto również dodać, iż w związku z obchodzonym dniem, nauczyciele mogli zapoznać się z internetową formą szkolenia nt. „Wychowanie do życzliwości – jak kształtować u uczniów zachowania prospołeczne”, które  zaproponowała  p. Marzena Żuber – pedagog ds. liceum. Dziękujemy p. Justynie Kozłowskiej oraz p. Darii Lewandowskiej za pomoc w przygotowaniach przedsięwzięcia szkolnego.

Pamiętajmy, aby okazywać innym życzliwość na co dzień, a nie tylko od święta!

Kamila Marcinkowska, Marzena Żuber

Skip to content