Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dzisiaj w środę 13 grudnia 2023r. przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W rocznicę tych wydarzeń obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać historię tamtych dni za sprawą okolicznościowej ekspozycji fotograficznej wystawionej na półpiętrze Dużego Długosza.

Geneza tych dramatycznych wydarzeń przedstawia się następująco: w komendach wojewódzkich Milicji Obywatelskiej i koszarach jednostek wojskowych 12 grudnia 1981r. rozpoczęły się przygotowania do tajnej akcji. Do miast skierowano kolumny czołgów, wozów opancerzonych, jednostek wojska i ZOMO. Na wojskowych lotniskach wprowadzono stan pogotowia dla eskadr samolotów transportowych i śmigłowców. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. wprowadzony został w Polsce stan wojenny, a władzę w kraju przyjęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON).

Dla młodego pokolenia owe wydarzenia to zamierzchłe dzieje, więc tym bardziej warto przypominać o tym jaką cenę musieli niejednokrotnie zapłacić rodzice oraz dziadkowie dzisiejszych uczniów w drodze ku wolności, dzięki której możemy dziś rozwijać się w blasku demokratycznej swobody wyboru.

Bartosz Rygielski

Skip to content