Uroczyste podsumowanie III Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Fajansowe Inspiracje”

W piątkowy poranek 15. grudnia 2023 roku odbyło się uroczyste podsumowanie III Międzyszkolnego Konkursu Malarskiego ”Fajansowe Inspiracje” zwieńczonego wystawą pokonkursową. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Pani dr Joanna Borowiak – Poseł na Sejm RP oraz Pan Tyberiusz Rajs – właściciel Fabryki Fajansu we Włocławku.

Tę wyjątkową uroczystość zaszczycili swoją obecnością następujący goście: Pani dr Joanna Borowiak – Poseł na Sejm RP,  Pani  Barbara Kuklak – Dyrektor Włocławskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Pan Tyberiusz Rajs – dyrektor Fabryki Fajansu we Włocławku, Pani Katarzyna Ryniec –Brzezińska – dyrektor firmy Atmomat, Kierownik Działu Programowego i Promocji Interaktywnego Centrum Fajansu – Skarbca Fajansu Pani Justyna Rykowska, Pani Dorota Podufalska – menedżer Fabryki Fajansu oraz uczniowie biorący udział w Konkursie wraz ze swoimi  artystycznymi opiekunami, a także ks. Dyrektor dr Jacek Kędzierski – gospodarz tejże uroczystości.

Uroczyste wręczenie nagród zostało poprzedzone występem artystycznym uczniów, który był dedykowany wszystkim obecnym  na uroczystości. „Ada to nie wypada” piosenkę z lat dwudziestych XX wieku  we własnej aranżacji wykonała przepięknie uczennica liceum, natomiast Pan Tomasz Centkowski zaśpiewał  w sposób urzekający widownię utwór pt. „Anime Imperfette”. Występ artystyczny wzbogaciła recytacja wierszy nawiązujących do historii i współczesności fajansowych naszego miasta. Należy podkreślić, że powstanie Fabryki Fajansu we Włocławku to końcówka XIX wieku, a dokładnie rok 1873. W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz 150-lecia jej powstania.

ZSK im. ks. Jana Długosza wpisuje się w tradycję promowania włocławskiego fajansu. Została utworzona sala tradycji włocławskiego fajansu oraz odbywa się cyklicznie Międzyszkolny Konkurs Malarski pt. „Fajansowe Inspiracje”.  III edycja Konkursu dawała, po raz drugi, możliwość wyboru uczestnikom jednego z dwóch motywów: motyw kwiatowy, tradycyjny lub motyw „Picasso”. Konkurs odbył się 23. listopada 2023 roku, cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów włocławskich szkół.

Werdykt Kapituły Konkursowej odczytał jej przewodniczący Pan Tyberiusz Rajs.

Międzyszkolny Konkurs Malarski „Fajansowe Inspiracje”

Protokół Kapituły Konkursowej 

III Międzyszkolny Konkurs  Malarski ”Fajansowe Inspiracje”

pod Honorowym Patronatem 

Pani dr Joanny Borowiak Poseł na Sejm RP

Pana Tyberiusza Rajsa Dyrektora Fabryki Fajansu

Konkurs odbył się 23. 11.2023 roku, w Konkursie uczestniczyli uczniowie z włocławskich szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Kapituła Konkursowa w składzie:

Przewodniczący Kapituły Konkursowej – Tyberiusz Rajs  właściciel Fabryki Fajansu Włocławskiego

Irena Vuković – Kwiatkowska – Dyrektor Biura Poselskiego Pani Poseł na Sejm RP dr Joanny Borowiak

Piotr Wawrowski – Dyrektor Centrum  Włocławskiego Fajansu „Skarbiec”

Teresa Andrzejewska – Ambasadorka włocławskiego fajansu

Dorota Podufalska – Menedżer  Włocławskiego Fajansu

Katarzyna Mendel – Malarka fajansu włocławskiego

przyznała  następujące miejsca i wyróżnienia w poszczególnych  kategoriach:

Kategoria klasy I- III SP

I miejsce Nel Betman – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego .

II miejsce Ola Ferenc – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego-

III  miejsce Antonina Reglińska – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wyróżnienie – Maria Piernikowska  Zespół Szkół Muzycznych we Włocławku

Kategoria klasy IV-VI SP (motyw kwiatowy)

I miejsce  Julia Grodecka – Szkoła Podstawowa nr 18 im Batalionu Morskiego  we Włocławku

II miejsce Wiktoria Piekarska – Szkoła Podstawowa nr 18 im Batalionu Morskiego  we Włocławku

III miejsce Marta Figas – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego-

Wyróżnienie: Wiktoria Wyżykowska – Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku

Kategoria IV – VI (motyw Picasso)

Grand Prix Lena Hejman – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

I miejsce Gabriela Małachowska –  Publiczna Szkoła  Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

II miejsceLena Bąbińska – Publiczna Szkoła  Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

III miejsceMaja Podufalska – Publiczna Szkoła  Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Kategoria klasy 7-8

I miejsce – Nicola Puszkiewicz  – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

I  miejsce – Kornelia Idryan – Publiczna Szkoła  Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

II  miejsce Aleksandra Dębska – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

III miejsce Róża Lachowska – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 Nie przyznano w kategorii Picasso

 Kategoria szkoły ponadpodstawowe

 Motyw tradycyjny

I miejsce Weronika Augustyniak – Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

II miejsce Julia Filipska  – III LO im. Marii Konopnickiej we  Włocławku

III miejsce Weronika Biesiada – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Motyw Picasso

I miejsce Weronika Dolatowska – Zespół Szkół Samochodowych  im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku

II miejsce Zofia Kwiatkowska – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku

III miejsce Mikołaj Przybyszewski – III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku

Wyróżnienie: Nicola Chojnicka – Centrum Kształcenia Ustawicznego we Włocławku

Wiktoria Konderska – Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie we Włocławku

Z ogromnymi wyrazami wdzięczności informujemy, że fundatorami nagród Konkursu byli: Pani dr Joanna Borowiak Poseł na Sejm RP, Pan Tyberiusz Rajs-właściciel Fabryki Fajansu, Pani Katarzyna Ryniec – Brzezińska dyrektor Atmomat oraz Pani Teresa Andrzejewska, Włocławski „Skarbiec Fajansu” i ks. Dyrektor dr Jacek Kędzierski

Ksiądz Dyrektor pogratulował zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Podziękował sponsorom Konkursu. Słowa podziękowania skierował do Pani wicedyrektor Bożeny Sobierajskiej za pomysł i organizację Konkursu, który na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń szkoły i miasta z nadzieją na organizację konkursu na skalę ogólnopolską, a może w przyszłości międzynarodową.

Następnie głos zabrała Pani dr Joanna Borowiak Poseł na Sejm RP, która pogratulowała organizacji Konkursu, a do laureatów oraz wszystkich uczestników i ich opiekunów skierowała słowa serdecznych gratulacji. Pogratulowała ogromnego osiągnięcia uczniom, którzy w sposób wyjątkowy wykonali swoje dzieła artystyczne, które stanowią przykład sztuki użytkowej. Podkreśliła, że wytrwała praca i dążenie do doskonałości przynosi tak wyjątkowe sukcesy.

Na zakończenie, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, zebrani na uroczystości zostali przez prowadzących zaproszeni do wysłuchania kolęd, które stały się wyjątkową formą życzeń i wprowadziły obecnych w wyjątkowy czas oczekiwania na przyjście Jezusa.

Uroczystość została uwieńczona przepięknie zaśpiewaną kolędą „Gdy śliczna Panna” przez Helenkę Brzezińską, uczennicę Małego Długosza. Licealistka Karolina Markowicz  wykonała „Maryjo czy ty już wiesz”.

Pozostając w klimacie artystycznym, a zarazem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, zebrani goście i uczestnicy obejrzeli wystawę oraz zostali zaproszeni przez organizatora do kolejnej IV edycji Konkursu „Fajansowe Inspiracje” i III Długoszowskiego Biennale Fajansu.

Bożena Sobierajska – organizator Konkursu

Skip to content