XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej – dzień 3

Nieuchronnie nadszedł koniec XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej. Zwieńczeniem tego wydarzenia było dzisiejsze spotkanie z Panem Jarosławem Szydłakiem, który podzielił się z nami świadectwem swojego życia z Chrystusem. Wystąpienie naszego Gościa miało nazwę ,,Moja kariera” jednak jak się szybko okazało, Pan Szydłak opowiedział również o swoich prywatnych doświadczeniach związanych ze spotkaniem żywego Boga.

Pan Jarosław Szydłak pochodzi z Kikoła, miejscowości, która należy do diecezji włocławskiej. Na studia wybrał się do Trójmiasta, z którym od tamtego czasu stał się bardzo związany. Nasz Gość opowiedział o swoim małżeństwie i przynależności do Ruchu Światło-Życie, którego historię i działalność również krótko przytoczył. To właśnie ta wspólnota okazała się być niezwykle ważnym drogowskazem w jego życiu. W Ruchu spotkał się po raz pierwszy z programem, jakim jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka, zakładająca porzucenie alkoholu, co ma prowadzić do odkrywania prawdziwej wolności i życia według zamysłu Bożego.

Cennym doświadczeniem Pana Szydłaka był wyjazd do Rzymu i poznanie historii męczenników za wiarę. Na zebranych zrobiła wrażenie informacja, że co 20 minut na świecie umiera chrześcijanin. Te słowa sprawiły, że chyba każdy z wdzięcznością spojrzał na naszą wolność w wyznawaniu wiary. Rekolekcje oazowe we Włoszech  okazały się być punktem zwrotnym w życiu naszego Gościa. Oddając wówczas całe życie Jezusowi Chrystusowi zobaczył to, co przez lata czynił źle albo zaniedbywał. Ważną dla niego modlitwą było krótkie zawołanie ojca Dolindo Ruotolo ,,Jezu, Ty się tym zajmij!’’, które z ochotą powtarzał w różnych momentach swojego życia. Pan Jarosław podkreślił również rolę czystości i prawdy w życiu każdego chrześcijanina. To te wartości mogą wydać dobre owoce w życiu rodzinnym i realizacji własnego powołania.

To przygotowanie duchowe sprawiło, że Pan Szydłak odniósł sukcesy w życiu zawodowym i dziś z radością stwierdził, że lubi swoją pracę. Mimo odpowiedzialnej funkcji na ważnym stanowisku w jednym z dużych banków, nadal znajduje czas na to, by dzielić się swoją wiarą z innymi. Widział dary Boga dla niego samego w trakcie starania się o pracę – historia z rozmowy kwalifikacyjnej wprawiła w zadziwienie słuchaczy. Dzięki swojej niezwykłej otwartości Gość odpowiadał z cierpliwością na pytania dzieci, które nadzorowała p. Katarzyna Zarzecka.

Pięknym zwieńczeniem tego dnia, ale też w ogóle Dni Kultury Chrześcijańskiej były słowa Księdza Dyrektora skierowane przede wszystkim do uczniów. Po podziękowaniu naszemu Gościowi za przyjazd z tak daleka, ks. dr Jacek Kędzierski wspomniał o pragnieniach osiągnięcia sukcesu przez młodego człowieka. Życzył uczniom, aby byli szczęśliwi wybierając to, w czym chcą się realizować. Zachęcał do korzystania z własnej kreatywności i do dobrych wyborów życiowych. Te słowa spotkały się z ciepłym przyjęciem przez naszych uczniów.

XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej upłynęły uczniom i pracownikom naszej szkoły na poznawaniu postaci św. Jana Pawła II. Dzięki zaproszonym gościom nie tylko poznaliśmy na nowo postać Ojca Świętego, ale również – jak dziś dzięki Panu Jarosławowi Szydłakowi – przypomnieliśmy sobie o niezwykłej opiece Boga, który w każdej sytuacji wyciąga do człowieka miłosierną dłoń.

Aleksandra Michalak

Skip to content