Wręczenie Świadectw Dojrzałości

Choć rok szkolny dla większości uczniów zakończył się już jakiś czas temu, to nadal pewna grupa licealistów miała na co czekać i to nie od końcówki maja. Chodzi oczywiście o tegorocznych maturzystów, którzy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki egzaminu maturalnego.

W tym roku dzień wręczenia świadectw maturalnych przypadł na dziś, czyli wtorek 9 lipca. O godzinie 9.00 w szkolnej auli miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników, choć te były zapewne znane większości naszych absolwentów za pośrednictwem portalu ZIU, gdzie młodzież mogła już wcześniej zobaczyć rezultaty. Choć nie wszyscy maturzyści zaszczycili swoja obecnością, to tym przybyłym ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski, pani wicedyrektor Urszula Brykalska wraz z wychowawcami, wręczyli uroczyście świadectwa maturalne.

Do egzaminu dojrzałości 68 abiturientów – uczniów klas IV LO. Niestety dwojgu nie udało się zdać jednego egzaminu obowiązkowego i będą musieli poprawić matematykę. Wyniki szkoły okazały się dość wysokie. Z przedmiotów obowiązkowych przedstawiają się one następująco:

 • język polski: 70,81% (śr. szkoły), przy 65% (śr. kraju)
 • język obcy nowożytny – angielski: 84,12% (śr. szkoły), przy 83% (śr. kraju)
 • język obcy nowożytny – niemiecki 63,00% (śr. szkoły), przy 63% (śr. kraju)
 • język obcy nowożytny – rosyjski 98,00% (śr. szkoły), przy 75% (śr. kraju)
 • matematyka: 74,38% (śr. szkoły), przy 68% (śr. kraju)

Średnia szkoły ze wszystkich zdawanych przedmiotów prezentuje się imponująco: 70, 33%. Warto zaznaczyć, że ponad 25% zdających uzyskało średni wynik powyżej 80%, a 4 osoby powyżej 90 %. Najlepszymi maturzystami okazały się (od najwyższej średniej):

 • Dominika Czarnecka (IVb),
 • Alicja Paprocka (IVb),
 • Natalia Hyba (IVc),
 • Weronika Biesiada (IVa).

Za najwyższy wynik egzaminu maturalnego, Dominika zostanie nagrodzona Medalem ZSK, który zgodnie ze zwyczajem Długosza otrzyma z rąk księdza biskupa na Mszy Świętej inaugurującej nowy rok szkolny we wrześniu.

Na tle innych szkół średnich we Włocławku Zespół Szkół Katolickich  wypadł bardzo dobrze, bo pod względem zdawalności (97,2%) uplasowaliśmy się na trzecim miejscu. Trzeba jednak zauważyć, że w stosunku do I LO im. Ziemi Kujawskiej (zdawalność 100% – gratulujemy) oraz III LO im. Marii Konopnickiej (99,4%), gdzie zdających było kilkukrotnie więcej, każda osoba, której nie powiodło się na egzaminie w naszej szkole, matematycznie „waży” dużo bardziej. Zdawalność we włocławskich szkołach średnio wyniosła 87,8% , przy 84,1% w Polsce, a w województwie – 82,9%. Oto zdawalność w pozostałych szkołach średnich Włocławka:

 • II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika – 138 osób – 92,7 proc.
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – 120 osób – 90 proc.
 • V Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana – 18 osób – 77,8 proc.
 • Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych – 135 osób – 91,1 proc.
 • Technikum nr 5 Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki – 44 osoby – 86,4 proc.
 • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych – 74 osoby – 79,7 proc.
 • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie – 71 osób – 77,5 proc.
 • Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych – 21 osób – 66,7 proc.
 • Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych – 81 osób – 51,9 proc.

Wierzymy, że tradycją lat poprzednich, już niedługo i w tym roku uda się podtrzymać 100% zdawalność w naszej szkole. Jesteśmy przekonani, że tym, którym nie udało się zdać za pierwszym razem, uda się to za drugim i trzymamy mocno kciuki.

Wszystkim naszym abiturientom życzymy powodzenia na kolejnym etapie edukacyjnym, dostania się na wymarzone studia oraz mądrości życiowej w dorosłym życiu.

Maciej Ziółkowski

Skip to content