A gdyby tak wsiąść do pociągu i wyruszyć w niecodzienną podróż? Przewodnikami niezwykłej wyprawy stali się Filip Zieliński ( w zastępstwie – Mikołaj Gryciuk) oraz Szymon Bołoz, którzy wraz z koleżankami i kolegami z klasy 6b przemierzali kolejne stacje, by z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypomnieć społeczności Długosza trudną drogę Polski do wolności.
Symboliczną podróż rozpoczął układ tanecznym w wykonaniu Anny Hnatowicz i Aleksandry Szmajdzińskiej. Tuż przed pierwszym przystankiem wysłuchaliśmy także pieśni-hymnu „Żeby Polska” w wykonaniu p. Antoniny Ratajczyk z towarzyszeniem chóru. Zwolniliśmy w zadumie na stacji – NIEWOLA, by wsłuchać się w słowa wybitnych poetów, m.in. I. Krasickiego, E. Słońskiego czy W. Bełzy, opowiadających o tragicznych czasach, gdy Polska znikała z mapy Europy. W roli recytatorów wystąpili: Miłosz Beneturski, Oskar Ignasz, Filip Derucki i Stefa Stokwisz. W stacji – POWSTANIA – Hanna Marciniak, Julia Gulin, Alex Abrahamayan, Aleksandr Dyko i Liwia Kowalska przypomnieli sylwetki wybitnych Polaków – T. Kościuszki, J. Bema, J. Kilińskiego i B. Głowackiego oraz ich poświęcenie dla dobra kraju. Mikołaj Gryciuk porwał nasze serca niezwykłym wykonaniem utworu fortepianowego Chopina, a chór słowami pieśni żołnierskich, bojowych i patriotycznych. Kolejnych emocji dostarczyła nam stacja – I WOJNA ŚWIATOWA – krwawy przystanek w naszych burzliwych dziejach. Jakub Perliński wzruszył nas recytacją „Modlitwy o Polskę”. 123 lata czekaliśmy, by znów zaistnieć jako niepodległy kraj. Stacja – WOLNOŚĆ – pokazała niezwykły entuzjazm Polaków i płonną, jak się później okazało, wiarę w to, że kataklizm wojny nigdy się nie powtórzy. Radość wyzwolonego narodu wyraziły recytacje Dawida Mokbila, Mai Wasielewskiej oraz Leny Walczak. Dziewczęta – ponownie Anna Hnatowicz i Aleksandra Szmajdzińska oraz Michalina Ligowska i Izabela Adamska tańcem opowiadały o emocjach, towarzyszących narodowi. Finałowa pieśń w niezwykłej interpretacji p. Darii Lewandowskiej stała się zapowiedzią drogi, którą wciąż podążamy. I choć wypełniona jest ona zakrętami i niebezpiecznymi ścieżkami czasami zapominamy, że wolność to wartość, którą należy cenić i pielęgnować ze świadomością, że jej odzyskanie nie stanowi gwarancję wiecznego pokoju. Słowom pieśni: „Ty to masz szczęście/ Że w tym momencie/ Żyć ci przyszło/W kraju nad Wisłą…” towarzyszył układ choreograficzny w wykonaniu Aleksandry Politowskiej.
Należy znać historię, bo to ona kształtuje nas jako ludzi i obywateli. Należy wciąż przypominać słowa: „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.” Pociąg do wolności, czyli podróż w przeszłość, miał przypomnieć społeczności Długosza, że „Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne”. Mamy nadzieję, że towarzyszyć Wam będą słowa: „Mój kraj szczęśliwy/ Piękny prawdziwy/ Ludzie uczynni, w sercach niewinni/Mój kraj szczęśliwy” …
Organizatorzy: Sylwia Pietrzak, Paulina Tokarska, Antonina Ratajczyk