„Pamiętacie nasze piątkowe drogi krzyżowe. Tam wam przewodziłem w sutannie, w komży i stule. Dziś tu przewodniczę wam w pasiaku. To cała różnica. Trzeba byśmy to specjalnie przeżyli. Bóg ma specjalne zamiary”.
Bł. bp. Michał Kozal
85 lat temu, w nocy 7. listopada 1939 roku, niemieccy okupanci przeprowadzili okrutną akcję wymierzoną w intelektualną elitę Włocławka.
Aresztowano biskupa Michała Kozala, wykładowców i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego oraz nauczycieli. W rocznicę tych wydarzeń wierni z Włocławka i okolic zgromadzili się w bazylice katedralnej na uroczystej Mszy św., aby oddać hołd bohaterom tamtych dni i upamiętnić ich niezłomną wiarę i odwagę. Po Eucharystii, w marszu pamięci, przeszli do miejsca, w którym aresztowani zostali uwięzieni. W tym roku Mszy św. przewodniczył biskup Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił ks. Michał Krygier, proboszcz parafii katedralnej we Włocławku. Obecni byli również duszpasterze włocławskich parafii, przedstawiciele instytucji diecezjalnych oraz liczne poczty sztandarowe, które podkreślały doniosłość wydarzenia. W homilii ks. Michał Krygier przypomniał wiernym o postaci i życiu bł. Michała Kozala, który stał się symbolem niezłomności i wiary w czasach najtrudniejszych. Ks. Krygier zaznaczył, że życie i męczeńska śmierć bł. bp. Kozala są nie tylko świadectwem heroicznej wiary, ale również wzorem dla współczesnych nauczycieli i wychowawców, którzy w codziennej pracy z młodzieżą powinni nieść przesłanie chrześcijańskiej postawy, odwagi i nadziei. Przed błogosławieństwem biskup Krzysztof Wętkowski skierował słowo do zgromadzonych, podkreślając znaczenie bł. Michała Kozala jako patrona Włocławka i patrona nauczycieli Diecezji Włocławskiej. Zaznaczył, że rola nauczyciela i wychowawcy jest dziś szczególnie ważna i wymaga nie tylko przekazywania wiedzy, ale również kształtowania postaw wiary i odpowiedzialności.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie w procesji do miejsca, w którym w czasie wojny więziona była włocławska inteligencja. Dziś w tym miejscu stoi pamiątkowy obelisk, przy którym odmówiono modlitwę za pomordowanych podczas II wojny światowej, złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd ich pamięci. W uroczystościach uczestniczyli ks. dyrektor dr Jacek Kędzierski, wicedyrektor Sebastian Tomczak, katecheci, nauczyciele, poczet sztandarowy, nad którym opiekę sprawował pan Rafał Kurzępa, oraz autorka tych słów – wicedyrektor Bożena Sobierajska.
Bożena Sobierajska