Historia łączy pokolenia

 

Konkurs plastyczno-multimedialny “Poszukiwacze zaginionego Włocławka”

Celem konkursu jest odkrywanie, poznawanie i utrwalanie wiedzy na temat ciekawych miejsc, zabytków historycznych,  nowych obiektów,  pięknych krajobrazów przyrody, miejsc tajemniczych, znanych i nieznanych, ważnych ze względu na walory historyczne, przyrodnicze, ekologiczne, kulturalne czy sportowe w naszym mieście i gminie.

Regulamin konkursupobierz plik PDF

Zdjęcia najlepszych prac

Rozstrzygnięcie konkursu


Warsztaty modelarskie

Warsztaty modelarskie dotyczą strategicznych gier bitewnych. Z zestawów i materiałów dostarczonych przez organizatorów uczestnicy projektu będą budować miniaturowe modele przedstawiające oddziały wojskowe oraz elementy pola bitwy. Wymagać to będzie wycinania, klejenia oraz malowania.

Następnym etapem będzie wykorzystanie zbudowanych modeli w grach bitewnych, które są odmianą gier planszowych. Rozgrywka polega na odwzorowaniu bitew historycznych, baśniowych lub ze świata science-fiction. Rozgrywka przypomina szachy jednakże jednostki wojskowe zamiast po szachownicy poruszają się po nieograniczonym terenie symulującym pole bitwy.

Najpopularniejsze systemy bitewne stworzyła brytyjska firma Games Workshop oraz nowozelandzka Battlefront. Podręczniki z zasadami są w języku angielskim oraz zawierają rozbudowane opisy stanowiące tło do działań wojennych.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie wystawa pomalowanych modeli oraz rozegranie bitwy z alternatywnej historii drugiej wojny światowej, podczas której wojska polskie i amerykańskie będą bronić Włocławka przed sojuszniczymi siłami niemieckimi oraz rosyjskimi. Dla podkreślenia realizmu osoby dowodzące przebrane będą w odpowiednie mundury.

Warsztaty są skierowane do wszystkich mieszkańców Włocławka jednakże ze względu na formę i tematykę spodziewamy się młodzieży szkolnej w wieku 14-18 lat. Bardzo mile widziana będzie również młodzież wraz z rodzicami i/lub dziadkami, szczególnie tymi, którzy mają doświadczenie w składaniu, klejeniu i malowaniu kiedyś bardzo popularnych modeli sprzedawanych na przykład w składnicach harcerskich.

Warsztaty odbywać się będą raz w tygodniu (wtorek), w godzinach 15:15-18:15 od 9 maja do listopada 2017 roku z wyłączeniem okresu wakacyjnego.

Zgłoszenia mailowe na adres: warsztaty.modelarskie@zskdlugosz.pl


Relacje z przebiegu projektu

16 maja 2017

Właśnie wystartowały warsztaty modelarskie realizowane w ramach projektu “Historia łączy pokolenia”.

23 maja 2017

30 maja 2017

28 września 2017

12 października 2017

19 października 2017

26 października 2017

4 listopada 2017

16 listopada 2017

29 listopada 2017 – zakończenie warsztatów modelarskich

Skip to content