Rekolekcje wielkopostne dla GIM i LO – dzień 2

Wprowadzeniem do drugiego dnia rekolekcyjnych rozważań był film “Zerwany Kłos”, oparty na faktach z związanych z życiem bł. Karoliny Kózkówny, który młodzież gimnazjum i liceum obejrzała we włocławskim Multikinie.
Uczniowie mogli przyjrzeć się życiu i postawie szesnastoletniej Karoliny, której ofiara nie pozostała zapomniana. Ta prosta dziewczyna, która poniosła męczeńską śmierć z rąk carskiego żołdaka w obronie czystości, w 2000 r. została ogłoszona Błogosławioną. Patronuje ona młodzieży należącej do Ruchu Czystych Serc. Postawa Karoliny, jej ufność wobec Boga, szczerość, dobroć i miłość do każdego człowieka skłoniły do do rachunku sumienia, jakiego każdy z młodych ludzi uczestniczących w rekolekcjach mógł dokonać poprzez słuchanie katechezy ks. Łukasza z Gdańska,który w tym roku wraz z grupą animatorów muzycznych prowadzi rekolekcje dla Długosza. Kaznodzieja wskazał na kilka grzechów głównych współczesnego świata, które odciągają młodego człowieka od Boga i prawdziwych wartości, czyniąc życie płytkim, jałowym i pozbawionym sensu. Są to: szeroko pojęte pogaństwo, którego symptomem jest szukanie sobie bożków w tym, co tak obficie proponuje świat;  ignorancja dotycząca zwłaszcza lekceważenia prawdy i wartości; szukanie rozwiązań drogą pójścia na łatwiznę; agresja, zwłaszcza słowna, która stosowana np. na portalach internetowych może niszczyć godność a nawet życie drugiego człowieka; i tolerancja rozumiana jako przyzwolenie na zło w imię wolności. Ich pierwsze litery układają się w słowo PIŁAT sugerujące, poprzez odniesienie do biblijnej postaci związanej ze skazaniem Jezusa na ukrzyżowanie, umywanie rąk, obojętność i zrzucanie z siebie odpowiedzialności za swoje życie oraz za życie innych.
Bezpośrednim przygotowaniem do sakramentu pokuty i pojednania była modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Rachunek sumienia oraz śpiewane pieśni pozwoliły trwać w postawie adoracji, podczas gdy liczna grupa młodzieży korzystała z sakramentu spowiedzi.

L.W.

 

 

Skip to content