Spotkanie autorskie w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku

W miniony piątek (7 kwietnia) uczniowie klasy I A liceum wraz z wychowawczynią udali się do Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, by uczestniczyć tam w spotkaniu z p. Wiesławem Przyłuskim – artystą grafikiem i rzeźbiarzem. Powitała nas pani dyrektor Małgorzata Jabłońska, przedstawiając organizatora wystawy, której nadano tytuł “Ukojenia” oraz artystę.  P. Przyłuski  związany jest z Łodzią. Tam studiował, tam też pracował jako wykładowca. Jedną z jego pierwszych prac było graficzne opracowanie pięciu wierszy Cypriana Kamila Norwida.  By scharakteryzować swoja twórczość, artysta kilka razy posłużył się cytatem z poezji romantycznego twórcy: „Cała plastyki tajemnica / Tylko w tym jednym jest, / Że duch – jak błyskawica, / A chce go ująć gest…”.

Młodzież miała okazję wysłuchać opowieści o życiu p. Przyłuskiego, poznać techniki stosowane przez niego przy wykonywaniu grafik, a po obejrzeniu wystawy, na którą złożyły się dzieła o tematyce religijnej, szczególnie pasyjnej – porozmawiać.

To było niewątpliwie bardzo ciekawe spotkanie, wrażeniami z wystawy uczniowie dzielili się z dziennikarką Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy. W imieniu uczestników spotkania z artystą wywiadu udzielili Wiktor Ignaczak i Bartek Łukaszewski. Można było wysłuchać nagrania w niedzielę, w cotygodniowym programie kulturalnym Radia PIK – „Śniadanie z muzami”.

A. Szumińska

Skip to content