„Proszę wstać, sąd idzie!” – symulacja rozprawy sądowej

W ramach II edycji projektu “Sądownictwo bliższe obywatelowi” uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Sąd Rejonowy we Włocławku. Celem tego projektu było przedstawienie roli i zadań sądownictwa powszechnego oraz propagowanie wiedzy o prawie.

Podsumowanie projektu odbyło się 7 kwietnia 2017 r. w Sądzie Rejonowym we Włocławku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I B LO: Małgorzata Marciniak, Zuzanna Sobiecka, Wioletta Glonek, Ewelina Szablewska, Dagmara Kurkowska, Nadia Ostrowska, Ewelina Kowalska oraz Kacper Macieja.  Podczas spotkania uczniowie wysłuchali interesującego wykładu prezesa Sądu Rejonowego – sędziego Wojciecha Szpyrkowicza, dotyczącego zasad funkcjonowania sądownictwa w Polsce, oraz wykładu pierwszego Rzecznika Praw Dziecka – sędziego doktora Pawła Jarosa, na temat ochrony praw dziecka. Uczestnicy projektu mieli również okazję poznać etapy drogi do zawodu sędziego i aspekty jego pracy, a także zwiedzić budynek sądu. Największe zainteresowanie zyskała sala rozpraw dla najbardziej niebezpiecznych oskarżonych. Jednakże szczególnie oczekiwanym momentem były symulacje rozpraw karnych i cywilnych, w których nasi uczniowie wzięli czyny udział. Wcielenie się w role sędziego, oskarżonego, pokrzywdzonego, świadka, prokuratora czy obrońcy wymagało dobrego przygotowania i było dla młodzieży niezwykłym przeżyciem. Efekt przerósł oczekiwania wszystkich , a młodzież wyszła z sądu dumna i bogatsza o nowe doświadczenia.

Katarzyna Kwiatkowska

Skip to content