Matura – matematyka

5 i 9 maja 2017r. to dwa dni w kalendarzu, które były w tym roku zarezerwowane na maturę z matematyki. Ciekawostką jest, że w 2016 roku były to również te same daty. 5 maja zarówno uczniowie ZSK,  jak i maturzyści z całej Polski zmagali się z obowiązkowym egzaminem na poziomie podstawowym, cztery dni później chętni przystąpili do poziomu rozszerzonego. Jaka była matura na poziomie podstawowym? Zadania były przekrojem wiedzy od gimnazjum po liceum. Bryły, prawdopodobieństwo, działania na potęgach, funkcja kwadratowa, trójkąt prostokątny, procenty, równania, itd. Natomiast poziom rozszerzony to łączenie faktów, wykorzystanie wiedzy i sprytu, ponieważ  było kilka zadań, na które my matematycy mówimy, że są “zjadaczami czasu”.  Wymagają one żmudnego liczenia, a do tego wychodzą w nich jeszcze niewygodne w obliczeniach wyniki. 180 minut na 15 zadań dla niejednego maturzysty mogło okazać się zbyt krótkim czasem.  W naszej szkole tylko dwie osoby wyszły przed czasem, reszta wykorzystała czas do maksimum. Teraz czekamy niespełna dwa miesiące na wyniki. Życzę wszystkim samych dobrych rozwiązań.

Joanna Karwowska

 

Skip to content