Przyroda, historia i zabawa, czyli wycieczka do Małopolski

W dniach 24-26 maja uczniowie z klas: II d gimnazjum, IA i IIA liceum byli na wycieczce w Małopolsce. Opiekę nad nimi sprawowały: p. Sandra Iwańska i Angelika Szumińska.

W pierwszym dniu celem było poznanie niezwykle urokliwego zakątka, jakim jest Ojcowski Park Narodowy. Tam uczniowie zwiedzili Jaskinię Łokietka – największą spośród jaskiń położonych na terenie Polski – jej długość wynosi ponad 320 m. Jest z nią związana legenda dotycząca króla Władysława Łokietka i stąd jej nazwa. Podobno władca ten ukrywał się w niej przed Wacławem II Czeskim.

Oprócz jaskini tego dnia młodzież zobaczyła słynną skałę zwaną Maczugą Herkulesa oraz zwiedziła wnętrza przepięknego zamku w Pieskowej Skale, który w XVI w. został przebudowany tak, że jego krużganki przypominają wawelskie.

Po całym dniu podróży udaliśmy się na nocleg do ośrodka wypoczynkowego, położonego w lesie wśród wzgórz. Odcięcie się od cywilizacji miało charakter niemal dosłowny, gdyż w ośrodku nie było zasięgu żadnej z sieci komórkowych, a tym samym nie było dostępu do internetu. Nic więc nie odciągało od spędzania czasu w gronie pozostałych uczestników wycieczki. W zintegrowaniu grupy niewątpliwie pomogło wspólne grillowanie, które ostatecznie przerodziło się w dyskotekę ” pod gwiazdami”.

Drugi dzień był przeznaczony na rozrywkę. Po śniadaniu pojechaliśmy do Energylandii – największego parku rozrywki w Polsce. Atrakcje w nim zostały podzielone na trzy strefy: bajkową, familijną i ekstremalną. Młodzież najchętniej przebywała w tej ostatniej, niekiedy po kilka razy ustawiając się w kolejce do tego samego rollercoastera.

Po południu pojechaliśmy do Krakowa, by trochę pospacerować uliczkami dawnej stolicy. Byliśmy na Wawelu, w kościele św. Piotra i św. Pawła, w podziemiach którego spoczywa słynny kaznodzieja – ks. Piotr Skarga, w kościele Franciszkanów, by zobaczyć witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego, ze słynnym “Bogiem Ojcem” na czele. Stanęliśmy też naprzeciw Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, by spojrzeć w “okno papieskie”, czyli w to, w którym pojawiał się zawsze św. Jan Paweł II, gdy odwiedzając Kraków spotykał się z wiernymi.Spacerując uliczkami królewskiego miasta, dotarliśmy także pod Sukiennice i do Kościoła Mariackiego.

Ostatni dzień wycieczki sprzyjał refleksji. Celem było poznanie miejsca zagłady z okresu II wojny światowej, a obecnie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież miała okazję pogłębić swoją wiedzę na temat historii zapewne dobrze znany każdemu człowiekowi.

Tak bogaty program udało się zrealizować dzięki fachowej organizacji wycieczki, za co serdecznie dziękujemy p. Januszowi Gajewskiemu, właścicielowi Biura Turystyczno – Pielgrzymkowego TravelPoint.

Sandra Iwańska, Angelika Szumińska

Skip to content