Wdzięczność i misja

Pod takim hasłem w tym roku po raz 80. spotkali się na Jasnej Górze nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły. Pielgrzymka Diecezjalnego Duszpasterstwa Nauczycieli pod przewodnictwem ks. dr. Andrzeja Tomalaka wyruszyła rano w sobotę, 1 lipca, spod naszej szkoły.

Po przyjeździe, krótkie powitanie z Matką Najświętszą, a potem udział w sympozjum ewangelizacyjnym, którego głównym przesłaniem było uświadomienie, że powinniśmy odwoływać się do kulturowego dziedzictwa poprzednich pokoleń nauczycieli i czerpać z nich z wdzięcznością,  a praca nauczyciela jest czymś więcej niż tylko zawodem, jest posłannictwem, którego celem jest stała troska o kształt człowieczeństwa przyszłych pokoleń.

Dla nas wszystkich największe jednak znaczenie miał aspekt duchowy pielgrzymki, wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadzona przez naszego diecezjalnego duszpasterza, a oprawiona muzycznie przez zespół z parafii św. Stanisława oraz nocna Eucharystia pod przewodnictwem bpa Piotra Turzyńskiego, w której podczas homilii usłyszeliśmy o Maryi- Wychowawczyni.

Następnego ranka, w strugach deszczu, odmawialiśmy różaniec na Jasnogórskim Szczycie, ale południowa Msza święta z udziałem Minister Edukacji Narodowej pani Anny Zalewskiej i tysięcy polskich nauczycieli odbyła się przy pogodnym niebie.

Pod przewodnictwem bpa Piotra Turzyńskiego rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, by na koniec pielgrzymki, przed Obliczem Matki Bożej otrzymać błogosławieństwo na wakacje i kolejny rok nauczycielskiego i wychowawczego trudu.

Długosza na Jasnej Górze reprezentowali p. Jolanta Nowak, p. Bożena Sobierajska, p. Dariusz Goldewicz i pisząca te słowa Sławomira Lewandowska

fot. D. Goldewicz

Skip to content